Zencefilli Limon Reçeli Tarifi

Zencefilli Limon Reçeli Tarifi
21 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.083 kez okundu.

Limon, Bergamut gibi mayhoş meyvelerin reçeli bir başka oluyor. Zencefilin ferahlatıcı aroması da eklendiğinde tadına doyum olmaz bir reçel ortaya çıkıyor. Hele bir de Ege bölgesinde yaşıyorsanız kalın kabuklu mis gibi limonlarla enfes reçeller yapabilirsiniz. Siz de Zencefilli Limon Reçelini tatmak istiyorsanız şu malzemelere ihtiyacınız olacak.

Malzemeler:

  • 6 adet kalın kabuklu iri limon
  • 2-3 santim zencefil (fazla olursa acı olabilir)
  • 1 kilo şeker

Yapılışı:

Limonları iyice yıkayın, limonlarınız organik değilse kabuklarını da fırçalayın. Limonların alt ve üstteki çıkıntılarını kesip atın. Rendenin ince tarafı ile limon kabuğunun sarı kısmını rendeleyin. Limonu 4’e bölüp zedelemeden içindeki meyve kısmını çıkarıp ayırın. Meyve kısmının dışındaki zarları da soyup çekirdeklerini çıkarıp reçel tenceresine alın.

Kabuğun iç yüzeyinde kalan beyaz yumuşak kısmı sıyırıp atın. Kabuklarını küp küp doğrayıp suya koyun. Suya koyduğunuz kabukları 1 taşım kaynatın ve süzüp hemen soğuk suyun içine alın. Böylelikle diri kalmasını sağlarsınız. Bu kaynatma işlemini 3 kez tekrarlayın. Kabukların acısı eğer çıkmadıysa kaynatma işlemini bir kez daha yapın. Zencefilin de kabuğunu soyup rendeleyin ve onu da 2 kere kaynatarak fazla acısını alın. Tenceredeki limonlara acısı çıkmış kabukları da ekleyin. Üzerine 1 kilo şekeri koyup 1 gece bekletin. Sabah iyice sulanmış olan reçeli kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra zencefili de ekleyip ocağın ısısını orta dereceye getirin. Yaklaşık 30 dakika kaynattıktan sonra reçelin kıvamını kontrol edin. Reçel kıvamını alınca sıcakken cam kavanozlara koyup kapağını sıkıca kapatın ve kavanozları ters çevirip 1 gece bekletin. Ertesi gün tüketmeye hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git