Tane tane pilavın püf noktaları

Tane tane pilavın püf noktaları
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 987 kez okundu.

Pilav pişirmek kolay görünse de iyi bir pilav için bir kaç püf noktası bilmemiz gerekiyor. Tane tane ve dişe gelen pilav pişirmek için öncelikle pirinci doğru seçmemiz gerekiyor…

En iyi pilavlık pirinç Baldo. Baldo pirinci seçtikten sonra pilavı hazırlama işlemi şu şekilde yapılıyor.

  • Pilavda ölçü çok önemlidir. İyi bir pilav yapmak istiyorsanız ölçünüz 1’e 1,5 olsun. Yani 1 su bardağı pirinç koyuyorsanız 1,5 su bardağı da su koyun. Suyunuz kaynamış ve en az 2 dakika beklemiş bir su olsun. Eğer pirinci daha önceden ıslatıp beklettiyseniz ölçünüzü 1’e 1 olarak alabilirsiniz. Su yerine tavuk ya da et suyu kullanacaksanız mutlaka sıcak olmalılar.
  • Pirincinizi ıslatmadan da pilav yapabilirsiniz ama tavsiyemiz pişirmeden önce ıslatmanız ve süzdürmeniz. Pişirmeden yarım saat önce sıcak tuzlu suda bekletin. Yukarı da belirttiğimiz gibi pirinci önceden ıslatacaksanız su ölçünüz 1’e 1 olmalı.
  • Islattığınız pilavı tel süzgeçte iyice süzdürdükten sonra bir kenara alın. Bu arada bir parça tereyağını pilav tenceresinde kızdırın. Pilav yaparken tercihiniz her zaman tereyağı olmalı ama çok az zeytinyağı da eklerseniz tereyağının düşük yanma derecesini ayarlamış olursunuz.
  • Yıkadığınız pirinçleri tereyağlı tencerenize dökün ve ahşap kaşık yardımı ile uzun uzun hafif ateşte kavurun. Pirinci ne kadar iyi kavurursanız o kadar iyi bir pilav elde edersiniz. Aynı zamanda karıştırırken dikkat etmeniz gereken nokta ise alttan yukarı doğru karıştırmanız. Böylece pirinci kırmazsınız.
  • Daha beyaz bir pilav elde etmek istiyorsanız pilavı kavururken 1-2 damla limon suyunu içine sıkabilirsiniz. Tereyağının vereceği sarılığı engellemiş olursunuz.
  • Ölçülü suyu pirince döktükten sonra 1 kez daha karıştırıp kapağını kapatın. Ocağın altını çok açarsanız pirincin suyu hemen buharlaşır ve lapa bir pilav elde edersiniz. Lapa olmaması için kısık ateşte yavaş yavaş pişirin.
  • Pişirirken kapağını açmayın. Açarsanız buharı kaçar ve lapa olur. Cam kapaklı bir tencerenin avantajını burada görebilirsiniz. Suyunu çekmeye yakın açıp kontrol edin. Suyunu çekmiş ise ocağı kapatıp, havlu  kağıdı kapağın altına koyun pilavın 20 dakika demlenmesini sağlayın. Bu şekilde lezzetli ve tane tane pilav elde etmiş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git