Sağlıklı beslenmede yeni trend: Kemik suyu

Sağlıklı beslenmede yeni trend: Kemik suyu
5 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 725 kez okundu.

Kemiğin içeriğindeki kolajen, glutamin, prolin gibi yararlı maddeler ile E vitamini, kalsiyum ve magnezyum gibi değerli mineraller içeren başlı başına şifa kaynağı. Ancak tüm bu yararlı maddelerin açığa çıkması ve tüketebilmemiz için kemiğin uzun süre ağır ateşte pişirilmesi gerekiyor. Bu kadar değerli ama bir o kadar da zahmetli bir şekilde elde edilen bu şifa kaynağının faydaları her geçen gün merak uyandırıyor. Sağlıklı beslenme başta olmak üzere saç ve cilt güzelliği açısından da uzmanlar tarafından sıkça tüketilmesi öneriliyor.

Vücudumuzu tepeden tırnağa yenileyen bu mucizevi iksirin faydaları şöyle:

 • İlikli Kemik suyunda bulunan kolajen ve jelatin de vücuttaki östrojen dengesinin sağlanmasına destek olur. Kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 • Kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengin olan ilikli kemik suyu hem sizin hem de bebeğinizin güçlü ve sağlıklı kemik gelişimi için çok değerlidir.
 • Karaciğerimiz detoks görevini, vücudumuzun en güçlü ve en önemli antioksidanı olan Glutatyon maddesi sayesinde gerçekleştirir. Glutatyonu meydana getiren Glutamat, Sistein, Glisin ve Prolin proteinleri ise yoğun miktarda ilikli kemik suyunda bulunur. Vücudumuzdaki en güçlü antioksidan olan Glutatyon aynı zamanda enerji kullanımı, detoksifikasyon, Alzheimer, Parkinson, otoimmün hastalıklar, artrit, kanser ve yaşlanma ile ilişkili hastalıkların önlenmesinde de önemli bir faktördür.
 • Kemik suyu hayvansal bir gıda olduğundan vücut tarafından kolayca tolere edilir ve sindirilir. Yağ oranı ve kalorisi düşük olmakla birlikte içeriğindeki lif, kolajen ve jelatin sayesinde tokluk hissini arttırır ve kilo vermenize yardımcı olur.
 • Güzellik ürünlerinin içerisinde kullanılan kolajen ve jelatin kemik suyunda doğal olarak bulunur. İlikli kemik suyunu düzenli olarak tüketmek daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar, doğal cilt bakımı etkisi yaratır.
 • İlikli Kemik Suyu içeriğindeki protein, aminoasit, vitamin, mineral, glisin, arginin, prolin, alkylglycerols gibi maddeler bakımından zengin olduğundan beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasına yardımcı olur, vücut direncini arttırır, soğuk algınlığı ve virüslerin oluşturduğu enfeksiyonlarla mücadelede doğal bir destek sağlar.
 • İçeriğinde yüksek oranda bulunan protein ve çözünmüş mineraller, hücreler arası elektrik sinyali alışverişi için gereklidir. Özellikle beyin ve omur iliğimizde bulunan sinir hücreleri, bu sinyallerin hızlı iletilebilmesi için bir yağ tabakası ile kaplanmıştır. Kemik iliği içerisinde bulunan yağ bu elektrik sinyallerinin iletimi ve sinir hücresi yapımı için hayati önem taşır.
 • Son dönemde bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıkların giderilmesi ya da semptomlarının en aza indirilmesi son derece önemlidir. Kemik suyu sindirim ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri nedeniyle bu tarz şikayetlerin giderilmesine veya azaltılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan kondroitin sülfat, glukozamin, jelatin, kolajen, hyaluronik asit, kalsiyum gibi maddeler ile yaşlılıktan dolayı yıpranan, harabiyete uğrayan kıkırdak, kemik, eklem ve dokuları onarılmasına, yapısının güçlenmesine ve oluşabilecek ağrılı ve iltihabi durumların düzelmesine yardımcı olur.

Kemik suyu nasıl hazırlanır?

Evde kemik suyu hazırlamaya karar verdiyseniz çok vakit harcamanız gerektiğini bilmelisiniz. O yüzden evde olduğunuz uygun bir gün hazırlamanızı öneririz. Güvendiğiniz bir kasaptan kemik suyu hazırlamak istediğinizi söylerseniz kemik suyu yapabileceğiniz en uygun kemikleri verecektir. Diğer malzemeleri de hazırladıktan sonra kemik suyu yapımına geçebilirsiniz. Zamanınız yoksa organik ilikli et suyu hazırlayan güvenilir markaları deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 

 • 1-1,5 kilogram ilikli kemik (Kasaplardan bu şekilde temin edebilir, miktarını artırıp azaltabilirsiniz)
 • Su
 • Tuz – karabiber
 • Baharat (İsteğe göre içine defne yaprağı, biberiye, kekik gibi baharatlar ekleyebilirsiniz)

Hazırlanışı:

Kemikleri kaynatmadan önce hem hijyen sağlamak hem de iliklerin açılması için dilerseniz kaynatmadan bir gece önce suda bekletin. Bu uygulama kemiğin üzerindeki kan ve kirlerden arınmasını sağlayacaktır. Kemikleri üzerindeki kir ve kandan temizledikten sonra kemikleri kaynatacağınız derin ve geniş bir tencereye alın. Kemiklerin üzerini yaklaşık 3-4 parmak geçecek kadar içme suyu ilave edin ve ocağın altını açıp kaynamaya bırakın. Tenceredeki karışım kaynamaya başlayınca altını kısıp bu şekilde kaynatmaya devam edin. Kaynarken suyun yüzeyine çıkacak köpükleri bir kaşık yardımıyla güzelce temizleyin ve karışımdan uzaklaştırın. Hiç köpük çıkmamaya, kemik suyunuz sakin sakin kaynamaya devam etmeye başladığında dilerseniz içine defne yaprağı, biberiye ya da kekik gibi sevdiğiniz baharatları ekleyebilir, dilerseniz sadece tuz ve karabiber ekleyerek de lezzetli bir kemik suyu elde edebilirsiniz. Bu şekilde tenceredeki karışımı en az 10-12 saat kısık ateşte kaynatmanız en lezzetli sonucu almanızı sağlayacaktır. Bu kadar vaktiniz yoksa en az 6 saat kaynattığınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz düdüklü tencere kullanarak bu süreyi 2 saate kadar da indirebilirsiniz.

Suyun içinde yeteri kadar kaynayan kemikleri, bu süre sonunda suyun içinden çıkarın. Tencerede kalan kemik suyunu oda sıcaklığında bir süre soğumaya bırakın. Ardından cam kavanozlara ya da kapaklı kaselere kemik sularını bölüştürüp buzdolabına veya buzluk torbalarına koyup buzluğa kaldırabilirsiniz. İhtiyaç anında yemeklerinizi lezzetlendirmek için, çorba yapmak için kullanabilirsiniz. Afiyetler olsun.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git