Sağlık deposu Kefirle tanışın!

Sağlık deposu Kefirle tanışın!
5 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 805 kez okundu.

Mevsim geçişlerinde bağışıklık ve sindirim sistemimiz daha da hassaslaşıyor. Pek çok hastalığın kapısını aralayan, sindirim ve bağışıklık sistemi sorunlarıyla doğal yöntemlerle baş etmek istiyorsanız kefir mucizesi ile tanışmanızı öneririz.

Dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen kefir inek, koyun ve keçi sütünden hazırlanabiliyor. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadının hafif ekşi ve ayrana benzediğini söyleyebiliriz. Sütten farkı ise; ‘iyi’ olarak tabir edilen ve sindirime yadımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlaması. Aynı zamanda genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral içeriyor.

Kefirin faydaları:

Kefirin faydaları saymakla bitmiyor… Sindirim sorunu olan, hazımsızlık ve kabızlık çekenler için ideal bir içecek. Sütten farklı olarak içerdiği yüksek probiyotik ile laktoz intoleransı olanlar tarafından da tüketilebiliyor.  Bağışıklı sistemini kuvvetlendirip, sindirim sisteminin kötü bakterilerden ve mikroplardan temizlenmesine yardımcı oluyor. Mide ülserine neden olan ‘helikobakter pilori’ isimli bakteriyi öldürdüğü ve antibiyotik özelliği olduğu söyleniyor. Kefirde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminlerinin genel sağlığa da katkısı büyük. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını koruyarak ileriki yaşlarda yaşanabilecek kemik erimesinin önlenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar kefirde bulunan bakterilerin vücudun alerjik tepkiler vermesine neden olan ‘IgE’ üretimini baskıladığını ortaya çıkarmış. Bir diğer önemli araştırmaya göre ise düzenli kefir tüketmek tümör gelişimini önlüyor ve bu özelliği ile kanserin ilerlemesini durdurmak için kullanılabilecek gıdarlar arasında gösteriliyor. Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önlüyor. Ayrıca cilt mantarı tedavisine de yardımcı oluyor.

Kefirin tadını sevmiyorsanız tüketirken üzerine sevdiğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz. 🙂

Evde doğal kefir mayası için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

  • 1 veya 2 çorba kaşığı Kefir tanesi
  • 1 adet cam kapaklı kavanoz
  • naylon veya paslanmaz çelik süzgeç strainer ve kaşık
  • kefir koymak için geniş ağızlı bir kap
  • 1 kutu taze süt (Her çeşit süt olabilir, yağlı, yağsız, pastörize. Organik süt tercih ederseniz daha faydalı)

Yapılışı:

Kefir tanelerini temiz cam kavanoza koyun. (Kavanozun üstüne işaret koymanız ileride kefir taneleri çoğalınca fazla miktarı belirlemeniz açısından iyi olacaktır. Koyduğunuz işareti geçen kefir tanelerini başka üretimler için ya da başka insanlara vermek için ayırabilirsiniz.)

Oda sıcaklığında taze süt ekleyin ve 24 saat bekleyin veya süt koyulaşıncaya kadar ya da beğendiğiniz kıvama gelinceye kadar bekleyin. (Kavanozu spot ışık altından ve direk gün ışığından uzak tutun mesela karanlık bir dolaba koyabilirsiniz. Kavanozu 3/4 ünden daha fazla doldurmayın.)

Kavanozu süzgeçe dökün ve kefir tanelerini süzün kavanozu temizleyerek bundan sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Kefiriniz içmeye hazır isterseniz; buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Kapalı hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında 1 gün kadar da dayanabilir.

Not: Anlattığımız işlem kefirin 24 saat ve 48 saat yaklaşık 22°C [71°F] sıcaklıkta pıhtılaşmasını anlatmaktadır. 7 ölçü süte 1 ölçü kefir tanesi katılarak yapılmıştır. Bu sadece bir yol göstermedir. Kullandığınız kefir tanelerinin kalitesine cinsine sütün yağ oranına vs diğer etkenlere göre bu oran ve süreler değişebilir. Zamanla kefir ürettikçe kendinize uygun olan miktarları siz belirleyebilirsiniz.

Kaynak: Doğal maya tarifi www.kefirtanesi.com sitesinden alınmıştır.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git