Mum lekesini çıkartmanın püf noktaları

Mum lekesini çıkartmanın püf noktaları
23 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 887 kez okundu.

Evinizde dekoratif mumları kullanmayı seviyorsanız mum lekeleri bazen kaçınılmaz oluyor.  Kaliteli mumlar çok fazla akmasa da uzun süre yanınca şamdanlardan veya mumluklardan bulunduğu yere akabiliyor. Özellikle renk bırakan mumların izlerini kumaştan, halılardan çıkartmak oldukça zahmetli… Damladığı yüzeye göre farklı yöntemlerle mum lekelerini temizlemek gerekiyor.

Kumaştan çıkartmak için:

Mumun damladığı bölgeye hemen buz torbası koyup katılaşmasını sağlayın. İyice donduktan sonra plastik bir cisimle kazıyın. Kalan mum parçalarını çıkarmak için beyaz bir kâğıdı mum lekesi olan giysinin ya da kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine göre ütüyü ısıtın. Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kâğıt koyun. Mum, kâğıda geçinceye kadar üstteki kâğıdı hafifçe ütüleyin. Mum lekesini çıkarıncaya kadar kâğıdın temiz taraflarıyla işleme devam edin. Damlayan mum renkli ise mumun rengi kıyafetinizde kalabilir. Bunun için yıkamak yerine kuru temizlemeye verin. Halınıza damladıysa aynı şekilde buzlu işlemi uygulayın kalan mum parçalarını çıkartmak için elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

Mobilyadan çıkartmak için:

Mumun damladığı bölgeye buz torbası koyun. Mum katılaştıktan sonra plastik bir cisimle kazıyarak nazikçe kazın. Kalan parçaları yumuşak ve temiz bezle silin. Mobilya cilası içeren temizlik malzemesi ile temizlenecektir.

Camdan çıkartmak için:

Mum damlayan cam objenizi hemen buzluğa koyup mumun katılaşmasını sağlayın. Küt ağızlı bir bıçak kullanarak mum damlasını kazıyarak çıkartmaya çalışın. Ardından kalan yağlı izi çıkartmak için deterjanlı sıcak su ile yıkayın.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git