Limon kabuğunda saklı kanser savaşcısı

Limon kabuğunda saklı kanser savaşcısı
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.435 kez okundu.

Limonun ne kadar vazgeçilmez bir narenciye türü olduğunu artık hepimiz biliyoruz.Çünkü limonun faydaları saymakla bitmez, gün geçtikçe de bilim adamları limonun faydalarına bir yenisini eklemeye devam ediyor.

* Peki ya genellikle çöpe attığımız limon kabuğu?
Limon kabuğu ile birlikte hangi mucizevi maddeyi de çöpe attığınızı biliyor muydunuz?

Limon kabuğunda adeta saklı olan bir madde var ki; tam bir kanser savaşçısı. Limon kabuğunda bulunan D-limonen adlı madde tümör gelişimini engelleyerek özellikle cilt kanseri riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Screenshot_2016-04-12-14-54-34-1
Limon kabuğundan saflaştırılmış olarak elde edilen D-limonen adlı madde
kanser hastalarının tedavisinde destek olarak kullanılıyor.
Etken maddesi D-Limonen normal hücrelerin sağlıklı bir yaşam döngüsü sürdürmelerini sağlar. Hücrenin temel genetik bileşeni olan DNA tahriplerini onarıcı etkisi nedeni ile kanserden korur. Hatta birtakım hayvan deneylerinde limon kabuğu yağının kanser tedavisinde de etkili olduğu bulunmuştur. Bu deneylerde, mide, barsak, karaciğer, pankreas ve meme kanserlerinde etkili bulunmuştur ama etki mekanizması henüz net değildir. Hücre üreme döngüsünü bir fazda bloke edip tümör hücrelerinin üremesini durdurduğundan şüphelenilir. Ayrıca ‘apopitoz ‘diye adlandırılan ve tümöre karşı ana savunma mekanizmalarımızdan olan ‘hücre intiharı’ nı tetikler. Apopitoz, programlanmış hücre ölümüdür ve hergün vücudumuzda meydana gelir,şöyle ki; hasar görmüş, yaşlanmış, işe yaramayan hücrelerimizin, iltihap oluşturmadan sessiz sedasız ölmesi demektir.
Siz de bu maddeden yararlanmak için limon kabuklarını keklerinize, kurabiyelerinize hatta muhallebilerinize rendeleyerek tüketebilirsiniz. Hem de çok lezzet katacağını göreceksiniz. Ayrıca limon kabuklarını çayınıza ekleyerek lezzet de katarsiniz. Farklı bir alternatif olarak makarna sosuna limon kabuğu rendesi eklemenizi öneririm. Limon kabuklarını salatalarınıza da isterseniz küp küp doğrayarak kullanabilirsiniz.

Limon kabuklarını tüketirken doğal limon olmalarına, mumlanmış olmamalarına ve kağıt ile sarılı limon olmamalarına dikkat etmeliyiz.
Limon kabuğunun tek faydası kanseri önlemesi, büyük bir kanser savaşçısı olması, tümör küçültücü etkisi olmasının dışında başka faydaları da var.Peki ya limon kabuğunun diğer faydaları nelerdir?

Screenshot_2016-04-12-14-54-09-1

İşte limon kabuğunun kanser koruyucusu olmasının yanında diğer faydaları;

1) Sindirime yardımcı olur
2) Gaz nedeniyle oluşan şişliğe iyi gelir
3) İdrar söktürücü olarak kullanılabilir
4) Karaciğeri temizler
5) Bağışıklık sistemini güçlendirir
6) Kemikleri güçlendirir
7) Kötü kolesterolü düşürür
8) Ağız yaralarına iyi gelir ve ağız kokusunu giderir
9) Kan dolaşımını hızlandırır
10) Tırnakları güçlendirir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git