Lezzetli çay demlemenin püf noktaları

Lezzetli çay demlemenin püf noktaları
25 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 883 kez okundu.

Sabahları çay içmeden uyanamayanlardansanız siz de bir çay seversiniz demektir… Peki kahvaltı sofralarının demirbaşı çayı acaba doğru demleyebiliyor musunuz? Elbette çay demlemenin herkes tarafından kabul görmüş tek bir yöntemi yok. Kimi çayı yıkayarak demler kimi pratik olsun diye çelik çaydınlıkta 10 dakikada demler…  Tabii demlemedeki bu farklılıklar, çayın kokusunda ve tadında da farklılığa yol açıyor. Hatta doğru zannedilen ya da önemsenmeyen birçok püf nokta, çayda aroma kaybına sebep olup çayın tadını bozuyor.

Peki lezzetli demlemenin püf noktaları neler? Öncelikle çayı yıkarsanız çaya en güzel tadı veren ufak yaprakları kaybedersiniz. Bu sebeple çayınızı yıkamamanızı öneririz. Çayı mutlaka kireçsiz kaliteli içme suyu ile hazırlayın. Ağız tadınıza göre çayınızı çay çiçeği veya bergamut aroması ile tatlandırabilirsiniz ama hazırlarken mutlaka suyuna, demleme süresine, demliğe dikkat etmeniz gerekir.

Bazıları demliği metal tercih etse de demliği porselen veya cam tercih edin. Metal demlik çayın acımtırak ve lezzetsiz olmasına neden olur. Yine bazıları önce çayı koyup kaynamış suyu üzerine dökerken, bazılarıysa önce suyu koyup üzerine çayı ilave ederek çayın yavaşça demlenmesini beklemektedir. Doğrusu önce suyu koyup üzerine çayı ilave etmektir….  Böylelikle çayınız daha lezzetli olacaktır. Ayrıca tomurcuk kullanırsanız çayınız daha güzel kokar ve aroması daha lezzetli olur.

2 farklı demleme yöntemi kullanabilirsiniz:

Birinci yöntem: Çaydanlıktaki su kaynatılırken içi boş demliği de çaydanlığın üzerine koyarak ısıtın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ya da çaydanlığı ateşten uzaklaştırın. Suyun kaynaması oksijen kaybına sebep olduğu için uzun süre kaynamış suyla çay demlenmesi tavsiye edilmez. Yani, suyu en fazla 10 saniye kaynatmalısınız. Su kaynadıktan sonra çaydanlığı ateşten alıp 3-4 dk bekletin ve suyun ısının 75-85 derece seviyelerine düşmesini bekleyin.

Elimizde ısıölçer olmadığına göre, suyun 75-85 dereceye düştüğünü nasıl anlarız? Su kaynadıktan sonra fokurdaması tamamen bitmeli, 1-2 dakika beklemeli, ideal demleme ısısına ulaştık demektir.

Su ısısının düşürülmesi iyi çay demlemenin püf noktalarından biridir. Çünkü kaynayan suyla çay demlendiğinde çay haşlanır ve aromasını kaybetmesine sebep olur. Bir kez daha hatırlatalım, çaydanlıktaki su 10 saniyeden fazla kaynayıp fokurdamamalıdır, yoksa gereğinden fazla oksijen kaybeder.

Kaynayarak oksijen kaybına uğramış suya tekrar oksijen kazandırmak için güzel bir yöntem mevcut: Çayı demlerken suyu yüksek mesafeden hava ile temas sağlayarak çayın üzerine dökün. Ayrıca hâlâ sıcak olan suyu demliğin tek bir noktasından (üzerinde gezdirmeden) dökerek demleyin, böylece çayın haşlanmasını engellemiş olursunuz. Çayı demledikten sonra demliği çaydanlığın üzerine oturtun ve kısık ateşte 12-15 dakika bekleyin.

Diğer püf nokta, çayın demlenme süresince (12-15 dakika boyunca) aynı ısıda kalması, (yani 75-85 derece). Demlikteki ısının yükselmemesi ya da azalmaması gerekiyor. Bu sebeple çayı demlerken ocağın altı iyice kısılmalıdır, tıpkı mum ateşi gibi. Hatta çaydanlıkla demliğin arasına bir bez, kapak vb. koyulursa çaydanlıktaki ısının demliğe geçmesi engellenir. Demlik sıcak olacak ama kızgın olmayacak.

İkinci yöntem: Çay demlerken kullanılan diğer bir yöntemse, demleme esnasında, önce kaynatılıp biraz soğutulmuş suyun (75-85 derece), demliğe dökülmesi ve ardından kullanılacak miktardaki çayın demlikteki bu suyun içine konmasıdır.

Çayla ilgili birçoğumuzun bilmediği ya da önemsemediği diğer bir konuysa, tüketim alışkanlığıyla ilgili. Çay tamamen doğal bir ürün olduğu için, demlendikten sonra 20-25 dakika içinde mutlaka tüketilmelidir. 20-25 dakika sonra çay bayatlar, tadı acılaşır ve rengi koyulaşır. Bunu engellemenin bir yolu var: Demlik içinde filtre kâğıdı ya da demleme süzgeci kullanılabilir. Bunlardan biriyle çay demlendikten 20 dk sonra filtre kâğıdı ya da demlik süzgeci demliğin içinden alınarak çayın ömrü uzatılabilir.

Bunun dışında çayınızı limonlu içmeyi tercih ediyorsanız mutlaka limonun dış kabuğunu soyup kullanın. Limon kabuğu çayınızı acılaştırır lezzetini bozar. Afiyet olsun.

(Bu yazıda demleme teknikleri ile ilgili kısım Rize Ticaret Borsası’ndan alınmıştır.)

Fotoğraf: Pexels

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git