Kolajen ve Elastin üretiminizi hızlı artırmanın yolları

Kolajen ve Elastin üretiminizi hızlı artırmanın yolları
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 930 kez okundu.

Cildinizin sağlıklı, parlak görünmesini ve kırışıklıkların derinleşmeden olabildiğince geç oluşmasını istiyorsanız  vücudunuzun doğal olarak ürettiği kolajen ve elastin miktarını korumanız veya artırmanız gerekir.

Vücudu bir arada tutan önemli bir protein olan Kolajen, daha çok ciltte, kemiklerde ve vücuttaki bağ dokusunda bulunuyor. Elastin ile birlikte vücuda yapısal destek, güç ve elastikiyet sağlıyor. Vücutta yer alan toplam protein miktarının yaklaşık %30’unu kolajen oluşturuyor ancak ne yazık ki yaşlandıkça kolajen üretimi azalıyor bunun sonucunda da  cildin yapısal bütünlüğü bozulmaya başlıyor.  Sonuç olarak da ciltte sarkmalar, çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlıyor.

Elastin ise ciltte ve vücudun dokusunda bulunan bir protein. Cildin esnek ama sıkı kalmasına yardımcı oluyor örneğin; elinizin üzerindeki deriyi tutup çektikten sonra sonra deriniz kısa sürede  eski haline dönüyorsa cildinizde yeterli miktarda elastin olduğu anlamına geliyor.

Kolajen ve Elastin üretimini arttırmanın doğal yolları

Öncelikle iyi bir cilt yüzeyi elde edebilmek için ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi gerekir ki bu işlem için özel olarak üretilen bakım kremlerini kullanabilirsiniz ya da bir güzellik merkezlerinde bu işlemi yaptırabilirsiniz. Bu sayede ölü hücrelerinizin yerini hızla yenilerinin almasını sağlarsınız. Bu da cildinizin daha birinci adımda daha sağlıklı görünmesine neden olur.

Cildiniz için gerekli C vitamini takviyesi kullanmanız gerekir. C vitamini kolajen ve elastin üretimini arttırmak için çok önemli bir vitamin. Günlük C vitamini için tavsiye edilen miktar 500 miligram. Bunun bir kısmını turunçgiller, brokoli, biber kivi gibi doğal yollardan almanız daha iyi olacaktır. Ayrıca günlük beslenmenizde mutlaka yeterli miktarda protein almalısınız. Proteinler elastin ve kolajen üretimi üzerinde direkt olarak etkilidir. Protein yönünden zengin gıdaları tüketmelisiniz. Peynir, süt, baklagiller, tofu, fasulye ve fındık protein bakımından zengin gıdalar arasında yer alıyor.

Cildiniz sürekli tüm olumsuz etkenlere karşı kormanız gerekir ki, en önemli etken güneş oluyor. Yaz kış güneşe çıktığınızda mutlaka koruyucu güneş kremi kullanmanız öneriliyor.

Sakatat grubu besinlere yer açın

Kolajen zengini besinler tüketerek kaybettiğiniz proteini geri kazanabilirsiniz. Özellikle kolajen zengini kemikli etler. Sakatat grubu besinleri tüketmek önem kazanıyor. Uzak durduğumuz kelle paçalar, paça işkembe çorbaları kolejen ve elastin zengini yemekler. Yine tavuk veya kırmızı eti kemikleriyle birlikte tencerede kısık ateşte uzun süre haşlayarak pişirdiğinizde kolajen miktarını artırmış oluyorsunuz. Balık da önemli bir kaynak. Buğulanmış ya da fırında hazırlanmış balıklar, hamsi ve istarvit gibi kıkırdakları lie pişirilmiş balıklar önemli protein kaynağı.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git