Kış geldi.Rota aşısının önemine dikkat!

Kış geldi.Rota aşısının önemine dikkat!
2 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.338 kez okundu.

Rota aşısı bazı anneler tarafından göz ardı edilebiliyor. Rota aşısı sanıldığından daha da önemli! Rota virüsüne karşı önlem alınmaz ise tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Rota virüsü bulaştıktan sonra nasıl belirtiler gösteriyor?

2 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülebilen rota virüsü aşırı kusma, şiddetli ishal ve yüksek ateş gibi belirtiler ile kendini gösteriyor. Rota virüsü bulaşan çocuklarda ciddi su kaybı oluşuyor. Uzmanlar, kaybedilen su takviye edilmediği takdirde kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor.

Rota virüsünün 2 ile 4 gün arasında kuluçka süresi yer alıyor. Sonrasında ise ani kusma, ateş ve ishal ile kendisini gösteriyor.

Piyasada farklı firmaların ürettiği rota aşıları bulunduğundan kesinlikle doktorunuz önerdiği rota aşısını çocuğunuza yaptırın.

Çocuğumuza kullanılan rota aşısı 2 doz halinde 1 ay ara ile ağız yoluyla verildi. Çocuğumun canı acıyacak mı? diye merak eden anne ve babalar için ek bilgi… 🙂

Rota aşısı kaç doz halinde uygulanmalı?

Piyasada 2 ve 3 doz halinde bulunan aşıyı doktorunuzun önerisine göre tercih edebilirsiniz. Doktorumuz, 2 dozun yeterli olduğu konusunda bizi bilgilendirdi. Bu yüzden 2 doz olan rota aşısını kullandık. Bu doz kararını doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Rota aşısı yaptırmalı mıyız? diye sorarsanız…Rota aşısı yaptırmış bir aile olarak herhangi bir problem ile karşılaşmadık.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git