Kirpik uzatan kürler

Kirpik uzatan kürler
7 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 926 kez okundu.

Şüphesiz her kadın etkileyici bakışların tamamlayıcısı olan kirpiklerinin daha uzun ve gür olmasını ister. Doğuştan seyrek ve kısa kirpiklere sahip olabilirsiniz ama onları bitkisel tariflerle güçlendirerek daha güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kirpik uzatan kürlerle daha çarpıcı bakışlara sahip olabilirsiniz.

Tarifini paylaşacağımız iki bitkisel kirpik kürünün faydalarını görmek için temiz bir rimel fırçası edinmeniz gerekiyor. Bu fırça yardımı ile göz bebeğinize değdirmeden 2 hafta boyunca kirpiklerinize düzenli olarak uyguladığınızda faydasını göreceksiniz. Yalnız bu kürlerin etkisini artırmak için uygulama süresince rimel kullanmamanızı öneriyoruz. İlk kürümüz az malzeme ile kolayca hazırlanan bir kür. İkincisi ise, Suna Dumankaya’nın değerli yağlardan hazırlanarak önerdiği kür.

Kirpik uzatan kür tarifi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı kakao yağı (eczanelerde satılan kaliteli kakao yağı)

1 çay kaşığı hint yağı

Sıcak su (içme suyu)

Tarifi:

Bir kapta hint yağı ve kakao yağını iyice homojen olana kadar karıştırın. Karışım ile aynı miktarda olan sıcak suyu başka bir kaba alın ve içerisine hint-kakao yağı karışımını ekleyip krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

Suna Dumankaya’nın kirpik uzatma kürü:

 1 çorba kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı buğday özü yağı

1 çay kaşığı lanolin
1 tatlı kaşığı soya yağı
3 adet ceviz ve fındık

Hazırlanışı:

Bir çorba kaşığı badem yağı, bir tatlı kaşığı soya yağı ve bir tatlı kaşığı buğday özü yağının içine 3 adet ceviz ve fındık koyup bu karışımı kısık ateşte 10 dakika ısıtın ve süzün. Daha sonra içine bir çay kaşığı lanolin karıştırın. Elde edilen karışımı küçük bir cam kavanoza alın. Gece yatmadan önce de bir pamukla hafifçe kirpik diplerine sürün. Karışımın göze kaçırılmamasına dikkat edin. Bu uygulamayı bir hafta süresince yaptığınızda kirpiklerinizin uzadığını fark edeceksiniz.

Kirpikler neden dökülür?

Kirpik yapısı genetik özelliklere de bağlı olarak seyrek ve kısa olabilir. Ancak kirpikleri uzatmak ve gür göstermek için sürekli kullanılan şekillendiriciler, göz kalemleri ve rimeller var olan kirpiklere de zarar verebilir zamanla dökülmelerine sebep olabilir. Özellikle sudan etkilenmeyen maskaraları çıkartmak için özel temizleme ürünlerini kullanmazsanız kirpiklerinizi zarar görebilir. Alerjik kişilerde bazen göz hassasiyeti fazla oluyor. Bazen kaliteli kozmetik ürünleri kullanıldığında bile cilt reaksiyon gösterebiliyor. Bu nedenle cildinize uygun olmayan, tarihi geçmiş ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Dökülme çok fazla ise mutlaka cilt doktoruna gitmelisiniz.

Hangi hastalıklar kirpikleri döker?

  • Hipotiroidi
  • İlaçların yan etkileri
  • Yetersiz beslenme
  • Cilt hastalıkları
  • Hormonal dengesizlikler
  • Stres
  • Alerji benzeri nedenlerle sürekli gözleri ovuşturma
  • İltihap
  • İç salgı bezleri hastalıkları
  • Yaşlanma

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git