Kahve tüketmek için 10 geçerli neden

Kahve tüketmek için 10 geçerli neden
24 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 877 kez okundu.

Fotoğraf: Pexels

Kahve sadece tadı için değil, sağlığımıza kattığı olumlu etkiler nedeni ile sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek. Çekirdeklerinde bulunan antioksidan maddeler sağlığımız son derece  faydalı. Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. 

  • Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarıp zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar.
  • Yaşa bağlı erken bunama riskini azaltmaya yardımcıdır.
  • Karaciğer dostudur.
  • Kolon ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcıdır.
  • Düzenli kahve tüketimi parkinson hastalığına karşı koruyucudur.
  • Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.
  • İçeriğindeki antioksidan ile daha mutlu hissetmenizi sağlar.
  • Düzenli tüketilen kahve, depresyon riskini azaltmaya yardımcıdır.

Köpüklü Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları:

Türk kahvesinin tazeliği oldukça önemli. Mümkünse taze taze çekilmiş olanı kullanın. Uygun şartlarda muhafaza edilmeyip saklanamayan kahvenin kokusu değişmeye başlar, tadı bayatlar ve ağırlaşır. Kahveyi saklarken hava almamasına dikkat edin. Hatta içine 1 adet küp şeker atarak saklayın. Paket Türk kahvesi yerine mümkün olabildiğince taze taze çekilmiş, yeni kavrulmuş olanı almayı tercih edin. Kahveyi az miktarda alıp kısa sürede tüketerek hem lezzetinden ödün vermemiş olursunuz hemde saklama koşullarıyla ilgili bir problem yaşamazsınız.

Kahveyi pişirirken kullanacağınız su oldukça önemli. Kesinlikle klorlu musluk suyu kullanmayın. İçme suyunu tercih edin. Kahvenin köpürmesi için suyun soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Kahve, su ve şeker cezve içerisinde ateşe alınmadan önce yaklaşık olarak 30-40 saniye iyice karıştırılırsa pişirme işlemi sonunda yumuşak bir kıvam elde edebilirsiniz. İçimi yumuşak, kıvamı harika bir Türk kahvesi için önemli bir ipucu bu. Pişme işlemi sırasında karıştırırsanız köpük oluşmaz.

Mangalda veya közde pişen kahvenin çok lezzetli olmasının sebebi çok ağır ateşte pişmesidir. Su soğuk olacak, kısık ateşte pişen kahve lezzetli olur. Kahveyi ateşe almadan önce iyice karıştırdınız ve ocağa aldınız. Kahve biraz kabarmaya başlayınca köpüğü dağıtmanız gerekir. Çay kaşığı ile fincanlara eşit oranda köpük dağıtabilirsiniz. Eğer ki ilk köpüğü dağıtmadan iyice köpürmesini beklerseniz, beklediğiniz aksine köpük sönebilir. Köpük dağıtma işlemi bittikten sonra cezvede kalan kahve tekrardan kaynatılır ve fincanlara eşit oranda paylaştırılır.

Kahveyi fincanlara dökerken dikkat etmeniz gereken iki husus var. Bunlardan birincisi yavaş yavaş dökmeniz, bir diğeri ise kenarından dökmeniz. Fincanın tam ortasına hızlıca dökerseniz olan köpüğün sönmesine sebep olabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git