İlk bir yaş kesinlikle bunlar yasak!!!

İlk bir yaş kesinlikle bunlar yasak!!!
27 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.475 kez okundu.

Bebek beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci çok özenli olunması gereken bir dönem. Yanlış bilgilerle yada bilinçsizce bebeğinize yedirdiğiniz herşey siz istemeden, bilmeden zararlı olabilir.

Bebeklerimiz ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmedir. 6. aydan sonra ek gıdaya geçildiği dönemde bebeklere verilmemesi gereken yasak gıdalar konusunda dikkatli olmalıyız.

Bebeklere-1-Yasina-Kadar-Bal-Yasak_97b35

Bebeklere 1 yaşına kadar verilmesi yasak gıdalar:

İnek sütü: Bebeklerde 1 yaşına kadar inek sütünde bulunan kazein proteinin sindirimi gerçekleşmez bu nedenle de alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Tuz: Böbreklerden tuz atılımı ilk 1 yaşta çok düşüktür ve günlük ihtiyacı karşılayacak tuz miktarı, aldığı gıdalarda yeterli miktarda zaten mevcuttur. Eğer siz fazladan çorbalarına, yemeklerine tuz ilave ederseniz böbreğin yükü artır ve ileride hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların riskine neden olabilir.

Şeker: Şekerin hiçbir besleyici değeri yoktur, bu nedenle aslında 1 yaşından sonra da verilmesine gerek yoktur. Çünkü zaten yediğimiz gıdalardan fazlasıyla şeker ihtiyacımız karşılanmaktadır. Üstelik şeker obezite,yanlış beslenme alışkanlıkları ve kalp damar hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Untitled-12981

Yumurta akı: Protein yapısı nedeniyle yüksek oranda alerjik bir gıdadır. 9. aydan sonra azar azar denenmektedir. Bebeklerinizin kahvaltısında yumurtanın beyazını değil sarısını yedirmelisiniz.

Katı yağlar: İçerdiği doymuş yağ asitleri nedeniyle ilerleyen yaşlarda kalp ve damar rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. 9. aydan sonra kahvaltıya tereyağı istenirse eklenebilir.

Bal: Doğal ve çok besleyici bir gıda olmasına rağmen bebekler için alerjiktir.

Çay, kahve, çikolata, kakao: İçerdikleri kafein maddesi bebekler için sağlıklı değildir. Kafein kalsiyum emilimini azaltır. Çay içen çocuklarda demir emilimi bozularak kansızlığa sebep olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git