İftarda ve sahurda içilebilecek bitki çayları

İftarda ve sahurda içilebilecek bitki çayları
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 671 kez okundu.

Bitki çayı karışımları sindirim sistemini rahatlatmanın yanı sıra, vücudun sıvı ihtiyacını da karşılıyor. Bu sebeple iftar ve sahur sonrası bitki çaylarını tüketmek vücut için çok faydalı. Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, özellikle Ramazan döneminde, iftar ve sahur yemeklerinden sonra yaşanan hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını gidermek için bitki çaylarını öneriyor.

Mayıs papatyası, tarçın kabuğu, nane yaprağı, zencefil kökü ve rezene meyvesi, şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve hafif spazm görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarında iyi geliyor. Bu bitkilerin sindirim sistemi rahatsızlıklarına faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Papatyanın enflamasyon giderici etkisinin yanı sıra, ödem boşaltıcı, antimikrobiyal, idrar artırıcı etkisi var. Rezenenin safra ifrazatını artırıcı ve çocuklarda görülen kolikleri giderici etkisi, tarçının spazm giderici, nanenin mikroorganizmaların üremesini durdurucu etkisi bulunmakta.

Oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için iftar ve sahur arasında bol su içmeye özen gösterin. Bitki çaylarını ise günde 2 bardaktan fazla tüketmeyin. Önemli bir sağlık sorunu veya alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan bitki çaylarını tüketmeyin.

İftar sonrası rahatlamayı sağlayacak karışım tarifi:

Cam veya porselen demliğe 1 poşet papatya, 1 poşet nane, 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (veya 1 poşet zencefil), 3-4 karanfil koyun. Üzerine kaynar olmayan sıcak su ilâve edin. Su miktarı 2-3 kupa çay içmenize yetecek kadar olmalı. 5-10 dakika bekletip için.

Sahur sonrası görülen gaz sorunlarını hafifletici tarif:

Cam veya porselen demliğe 1 poşet papatya, 1 poşet rezene, 1 poşet adaçayı, 1 poşet nane, birkaç parça tarçın koyup, üzerine kaynar olmayan sıcak su ilâve edin. Su miktarı yine 2-3 kupa çay içmenize yetecek miktarda olmalıdır. 5-10 dakika bekletip için.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git