Hipertansiyonu olanların uzak kalması gereken gıdalar

Hipertansiyonu olanların uzak kalması gereken gıdalar
23 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 573 kez okundu.

Hipertansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Ne yazık ki; ülkemizde Hipertansiyon hastalığı,  yaklaşık 15 milyon kişide görülmektedir. Bu hastaların sadece %5-6’sı etkin bir tedavi ile tedavi edilmekte ve hastalar sağlığına kavuşabilmektedir. Hipertansiyonun ortaya çıkış nedenleri arasında genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimi ilk sıralarda yer alır. Ancak hastaların %95’inde yüksek tansiyon nedeni belli değildir. Mutlaka kontrol altına alınması gereken hipertansiyon, ani tansiyon yükselmelerinde beyin kanaması ve felce neden olabilmektedir.

Peki hipertansiyonu olanların nasıl beslenmesi gerekir?

Hastaların hayat boyu beslenmelerine ve aktivitelerine dikkat etmesi önemli… Siz siz olun, sizde ya da bir yakınınızda bu rahatsızlık varsa dikkati elden bırakmayın, doktorunuzun önerileri doğrultunda beslenmenize özen göstermeyi ihmal etmeyin. Özellikle Ramazan ayında oruç tutuyorsanız beslenmenize ve ilaç kullanımıza daha da dikkat etmeniz gerekir.

  • Tuz baş düşmanınız olduğu için asla turşu tüketmeyin. Hazır salçalar, ketçaplar ve içeriğinde yüksek tuz bulunan soslardan uzak durun.
  • Yemeklerinizi tuzla tatlandırmak yerine, sarımsak, limon, nane ve faydalı otlarla lezzetlendirmeyi tercih edin.Tuzda kavrulmuş kuruyemişlerden uzak durun. Kuru yemişi çiğ olarak tercih edin.
  • Fazla kilolarınızdan kurtulmaya bakın. Aldığınız her kilo kalp sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.
  • Doymuş yağ içeren hazır hamburger, patates kızartması ve türevlerini asla tüketmeyin.
  • Taze sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Tabi şeker sorununuz varsa meyve tüketimini de doktor kontrolünüzle sınırlandırın. 
  • Çay ve kahve tüketiminizi sınırlandırın. Onun yerine bol su tüketin.Sigara ve alkol kan basıncınızı olumsuz etkiler. Bu ikisinden de uzak durun.
  • Gündelik stresten uzak durmaya çalışın. Stres, vücudumuzda fizyolojik olarak da birçok etki yaratıyor. Kanın akış hızını değiştirerek kan basıncının artmasına, bununla birlikte de tansiyonun yükselmesine neden olabiliyor.
  • Düzenli doktor kontrolünüzü yaptırın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git