Google News ile çoğalan haber siteleri

Google News ile çoğalan haber siteleri
30 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 1.199 kez okundu.

Günümüzde paket yazılımların artması ile birlikte haber siteleri de çoğaldı. İnsanlar doğru haberleri hangi kanallardan alacağını bilemez oldu. Google arama motoru bazlı hazırlanan haber siteleri işi tamamen hit bazlı hale getirdi. Bu durumda da insanlar doğru ve güvenilir kaynakları bilemez oldu. Haber sitesi devamlılık ve maliyetli bir iş…Durum böyle olunca ekip kurmadan amatör şekilde açılan birçok haber sitesi de yarı yolda iflas bayrağını çekiyor. Aralarında öğrencilerin de bulunduğu birçok kişi haber sitesi ile kısa sürede zengin olacağını düşünürken Google’ın yapay zeka düzeyine varan algoritması bu aşamada devreye giriyor.

news

Bu tür spam ve otoriterliği olmayan haber sitelerinin Google nezdinde değerinin olmaması o sitelerin hit açısından mahrum hale gelmesi anlamını taşıyor. Son 2 yıl içinde Google News’i keşfeden birçok kullanıcı anında haber yazılımı alarak bu hizmet ile hit çekmeye çalıştı. İlk zamanlar istenen de oldu açıkçası. Ancak Google, bu şekilde açılan haber sitelerini anlaması çok da zaman almadı. Nisan ayı sonlarına yaptığı güncelleme ile amatör siteleri tabiri caizse geri plana attı. Kopyala – yapıştır sistemine tamamen karşı olan Google amatör haber sitelerinin kopyala yapıştır haberciliğine karşı olduğunu gösterdi…

Ama şöyle bir çelişki var ki….

Aynı kopyala – yapıştır tarzı haberleri yapan büyük haber siteleri veya Google gözünde bazı kriterleri yüksek olan haber siteleri bu sıralamadan etkilenmedi. Yani bu güncelleme haber çöplüğünden birçok kişiyi kurtarırken, iş kurmayı hedefleyen, düzgün bir şekilde internet haberciliğinden para kazanmak isteyen gençlerin de önüne geçti.

Piyasada haksız bir şekilde Google sıralamasında üst sıralara çıkan birçok kişi varken, bu şekilde yapılan bir filtreleme ne kadar doğru?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git