Fasulye konservesi nasıl yapılır?

Fasulye konservesi nasıl yapılır?
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.371 kez okundu.

Fasulye konservesi nasıl yapılır? Yeşil fasulyeleri artık derin dondurucuda da saklayabiliyoruz. Ancak bir çok sebzeyi  zamanında hazırlayıp kışın tüketmek için bir çok uğraşlar veriyoruz. Derin dondurucumuz bütün sebzeleri saklamak için her zaman yeterli olmayabilir. Böyle zamanlarda imdadınıza konserveler yetişir. Çünkü konservelerinizi serin, kuru ve güneş almayan bir yerde saklamanız yeterli olacaktır.

Gelelim yeşil fasulye konservesinin nasıl yapıldığına…

* Gerekli malzemeler

  1. 2 kg yeşil fasulye
  2. 1 kg domates
  3. Kaya veya deniz tuzu

* Yapılışı

Fasulyeleri önceden ayıklayın. Uzun uzun kırmadan 10 dk. suda haşlayın. Kavanozunuzun dibine iri dilim halka bir domatesi koyun. Üzerine önceden haşlanmış fasulyelerinizi uzunlamasına dizin. Araya tekrar iri halka bir domates koyun. Ve tekrar fasulyelerinizden dizin. En üste yine domates koyup bu sırada bir kenarda kaynamakta olan sudan kavanozun ağzında 1 parmak boşluk kalacak şekilde ekleyin.

Kapağını kapatmadan önce 1 tatlı kaşığı tuzu en üste serpip sıkıca kapağınızı kapatın. Ters çevirerek su dolu kaynamakta olan tencereye kavanozları koyun ve 10-15 dakika kadar ters bir şekilde haşlayın. Sonra yine ters şekilde bir yere koyup muhafaza edin ve ertesi gün düz bir şekilde saklayacağınız yere kaldırabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git