Evinize renklendirmenin ipuçları

Evinizin renklerinde değişilik yapmaya karar verdiyseniz sizlere sizlerle paylaşacağımız birkaç ipucuna gözatmanızı öneririz. Mekanınızın boyutlarına göre bazen birden fazla rengi bir arada kullanmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda birbirleriyle uyumlu renkler kadar zıt renklerin de uyumundan faydalanmak mümkün olabilir. Örneğin; pencerelerinizin ya da kapı pervazlarınızın rengi duvarla, koltuğunuzun rengi ise üzerindeki yastıklarla veya halınızın rengi koltuğunuzla farklı olabilir yeter ki bütün olarak bakıldığında göze güzel görünsün.

Işık oyunlarını deneyin

Açık tonlar mekanları her zaman büyük gösterirken; canlı ve koyu tonlar daha küçük gösterir. Ama ışığın doğru kullanımı ile bu kural değişebilir hatta güzel bir efekt yakalamak mümkün olabilir. Işık gören bir salonunuz varsa koyu renkleri de korkmadan deneyebilirsiniz. Önemli olan doğru renge karar vermek ve uygun aydınlatmaları kullanmak. Dramatik alanlar için koyu renk duvar boyası veya duvar kağıdı deneyebilirsiniz. Eğer mekana renk katmak istiyor ama bunu riskli buluyorsanız seçtiğiniz tek rengin farklı tonları ile hareketler yaratabilirsiniz. Böylece hem renkli hem de garantili bir atmosfer yaratırsınız.

Dikkat çekici etki için renkli objeler tercih edin

Beyaz tonlarında aydınlık bir mekanınız varsa eşyalarınızla uyumlu etki yaratacak zıt tonlarda aksesuarlar ve objeler tercih edebilirsiniz. Örneğin koyu gri bir kanepeniz varsa parlak turuncu bir lambader veya vazo salonunuza renk katacaktır. Yemek masanızın üzerinde renkli aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.

Favori 3 renginizi seçin

Tint Trios’u iç mimari dizayna uygulayın. Favori 3 renginizi seçin ve odanıza uygulayın. Halı yastık vb. objelerde de bu tonları kullanın. Örneğin sarı, yeşil ve mavi seçtiyseniz bu rengin tonlarında objelerinizi seçin.

Farklı desenleri bir arada kullanmaktan çekinmeyin

Benzer renk tonlarındaki farklı desenli kumaşları bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin düz renk bir kanepeye geometrik desenlerde yastıklar koyarsanız hareket katarsınız. Kumaşların bazısı düz çizgili olurken bazısı çiçek desenli olabilir. Sizin için derlediğimiz dekorasyon önerilerinden ilham alabilirsiniz…

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git