Evde yoğurt nasıl yapılır?

Evde yoğurt nasıl yapılır?
7 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 2.556 kez okundu.

Artık tüm uzmanlar uyarıyor yoğurdunuzu evde kendiniz yapın!!! Üstelik o kadar basit ki evde yoğurt yapmak. Eğer siz hala hazır yoğurtları tüketiyorsanız bence bir sefer de olsa mutlaka ev yoğurdu yapmayı denemelisiniz. Ne kadar kısa zamanınızı aldığını ve ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Özellikle de bebekleriniz ve çocuklarınız için kesinlikle özen göstermelisiniz ev yoğurdu yedirmek konusunda. Ben de bir anne olarak bebeğime ev yoğurdu yediriyorum ve içim çok rahat bu nedenle.

Ev yoğurdu nasıl yapılır? Ev yoğurdu nasıl mayalanır?

  • 1 litre süt ( bildiğimiz güvendiğimiz sütçüden alınmış, ama bebekler için günlük süt tercih ediniz)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt ( ama tepeleme olmasın)

Sütü eğer sütçümüzden aldıysak iyice kaynatıyoruz ama günlük taze süt kullanıyorsak sütümüzü yoğurt mayalayacak sıcaklığa kadar ısıtmamız yeterli.

Maya olarak kullanacağımız yoğurdun ısı da oda ısısında olmalı ki soğuk maya kullanırsak sütümüzün sıcaklığını düşürür ve mayalanmayı etkiler. Ayrıca fazla miktarda yoğurt kullanırsanız mayalarken yeni mayaladığınız yoğurt ekşi olabilir. Bu verdiğim ölçü idealdir merak etmeyin 🙂

Peki yoğurt mayalayacak sıcaklık ne kadardır?   Yoğurt mayalayacak sıcaklık nasıl anlaşılır?

Anneannelerimiz,babannelerimiz hep der ye süte serçe parmağını batırdığında hafiiiif ısıracak gibi hissedeceksin diye. Ben ilk bailarda o ısırmayı sanki biraz fazla olacak şekilde mayalıyordum ve yoğurdum hep ekşi olurdu. Ama artık neredeyse ısırmayacak hatta acaba olması gerekenden daha mı ılık diye düşündüğüm zaman mayalıyorum ve yoğurtlarım artık çok tatlı. Yani ılıktan belki çok az sıcağa yakın bir ısıda olmalı mayalayacağınız süt.

Gelelim yoğurdumuzu mayalama aşamasına;

Bir kase içine 1 yemek kaşığı kadar yoğurdumuzu koymuştuk, üzerine uygun ısıdaki sütten birkaç kaşık ekleyip karıştırıyoruz. Sonra bu süt ve yoğurt karışımını yavaşça sütün tamamına aktarıyoruz. Ama sakın fazla karıştırmayın! Yoksa yoğurdunuz tutmaz. Sadece kaşığı 1 seferlik çevirin tütün içinde yeterli olacaktır.

Sonra kapağını kapatıp sofra bezine sarıp sarmalıyoruz ve oda sıcaklığında 4 saat bekletiyoruz. 4 saatin sonunda buzdolabına kaldırıyoruz ve mümkünse 1 gün yoksa en az 2 saat dinlendiriyoruz. Ve ev yoğurdumuz hazır 🙂

Kendi yaptığınız yoğurttan bir kaşık mayayı hep ayırmayı unutmayın. Ama arada sırada yeniden bir yoğurttan maya kullanın ki çok kullanırsanız ekşi yoğurt elde edersiniz.

Size ev yoğurdu mayalarken birkaç önerim olacak;

yoğurt mayalarken ister az önce anlattığım sofrabezi tekniğini isterseniz fırınınızın yoğurt mayalama özelliği varsa onu kullanabilirsiniz.

Ben şimdiye kadar hep sofrabezi tekniğini kullanmıştım. Ama bebeğime yoğurt mayamaya başlayacağım zaman annemlerin aldığı yoğurt yapma makinesini kullanmaya başladım. Gerçekten çok memnunum çünkü yoğurdunuzun tutmaması gibi bir durum pek olmuyor.Mayaladığım yoğurtlar da kalıp gibi. Hatta resimde yoğurt kavanozunu yan yatırdım ki katılığını siz de görebilesiniz diye.

20141105_120919

 

Ayrıca minik 6 tane bebek yoğurdum oluyor. Kızım ve biz seve seve yiyip bitiriyoruz 🙂 Sizlere de yoğurt yapma makinesini bir kullanıcı olarak öneririm.

20141105_121121

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git