Evde tereyağı yapımı

Evde tereyağı yapımı
18 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.384 kez okundu.

Yıllardır tereyağı zararlıdır denildi, herkes yapay margarinlere yöneldi. Eskiden zeytinyağı, tereyağı kullanılırdı… Zeytinyağı olmasa bile tereyağını yıllarca kötülediler. Oysa dünyanın önde gelen mutfakları doğal yağları tercih ediyor. Şimdilerde ülkemizde de uzmanlar bu yağları tavsiye ediyor. Özellikle Canan Karatay tereyağı ve zeytinyağından asla vazgeçmeyin diyor. Zira doğal yollar ile imal edilmiş bu yağlar ve özellikle tereyağı sağlık açısından faydalı ama tabi aşısıya kaçmamak kaydı ile.

Mis kokulu tereyağını dışardan almak yerine evde yapmaya ne dersiniz? İhtiyacınız olan şey güvendiğiniz bir yerden çiğ süt temin etmek ve biraz da sabır. Evinizde iki türlü tereyağı yapabilirsiniz. Süt kaymağından ve yoğurt kaymağından. Ama en doğalı ve lezzetlisi yoğurt kaymağından yapılan oluyor.

Evde hazırlayabileceğiniz kavanozda tereyağı yapımı için şu malzemelere ihtiyacınız olacak.

Malzemeler:

  • 5 litrelik çiğ süt ya da evde mayaladığınız yoğurt. 

Yapılışı:

  1. Doğal köy sütünü elinizi yakmayacak kadar ısıtıp (Yoğurt yapımında olduğu gibi) ılımasını bekleyin.
  2. Buzdolabında 1-2 gün bekletin. Üzerine kaymak birikecektir.
  3. Bu kaymağı sıyırıp ağzı kapalı kavanoza koyun.
  4. Yoğurt mayalamışsanız, üzerine biriken kaymağı kullanın.
  5. Daha sonra içine bir kaç adet buz koyup 15 dk. sallayın. 10 dk. ara verip tekrar sallayın.
  6. Bu işlem en az 1- 2 saat sürebilir. Yağ, topaklanmaya başlayacak ve suyu ayrışacaktır.
  7. Yağı bir tülbente koyup, sıkılaştırın. Üzerinden soğuk su akıtarak bir yere toplayın.
  8. Kaşık yardımıyla, fazla suyunu süzün.İyice sertleşen tereyağını kalıp haline getirip buzdolabında saklayın. İsterseniz tuz serpebilirsiniz. Sade isterseniz öylece bırakın.

Süt kaymağından tereyağı yapılışı

Köy sütünü kaynatın. Sonra üzerinde biriken kaymağı alıp, derin dondurucuya koyun. (bu şekilde süt kaymaklarını biriktirelim). Biriktirdiğimiz kaymakları derin dondurucudan çıkarıp, oda sıcaklığında çözülmelerini bekleyelim. Sonra bir kabın içine koyup blenderin orta hızıyla 10 dakika çırpalım.(çırptıkça suyunun ve yağının ayrıştığını göreceksiniz bu aşamada çırpmayı sonlandıralım)… Daha sonra içine 1 su bardağı soğuk su ilave edip, bir kaşıkla karıştırın. (yağ bütünleşip toplanıyor bu aşamada). Suyunu süzün. Yeniden 1 su bardağı soğuk su ilave edip, kaşıkla tereyağını çevirin.(amacımız tereyağını sütlü, bulanık sudan arındırmak bir nevi yıkamak). 1 bardak soğuk su daha ilave edip, suyunu iyice süzdürelim. Son aşamada tereyağının fazla suyunu kaşıkla bastırarak iyice çıkarmaya çalışalım. Bu işlemden sonra az tuz ilave edelim.

Süt kaymağı nasıl yapılır?

Çiğ sütü kaynattıktan sonra kısık ateşte üzeri kaymak bağlayana kadar pişirin. Altını kapatıp soğuması için kenara alın. Soğuduktan sonra tencereyi buzdolabında bir gece bekletin. Üzerinde oluşan kaymağı toplayarak kaseye alın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git