Evde oynayan çocuklarınız için güvenlik önlemlerinizi alın!

Evde oynayan çocuklarınız için güvenlik önlemlerinizi alın!
4 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.206 kez okundu.

 

Bir anlık dalgınlığınız veya almadığınız önlem ciddi sonuçlar doğurabilir. Kazaya sebep olabilecek birçok unsuru minimize etmemiz gerekmektedir! Özellikle, emekleme ve yürümeye yeni başlama dönemlerinde çok dikkatli olmanız gerekmektedir.Nasıl mı?

Yaşanılan tecrübeler ve alınan tedbirlerden yola çıkarak konu ile ilgili bazı tavsiyelerimiz olacak…

Mobilyalarınızın köşelerine dikkat!

Mobilyalarınızın köşeleri sivri bir uca sahip olabilir. Çocuklarımız yeni yürümeye başladıkları dönemde denge problemi yaşayabilmekte…Bu yüzden köşelere koruyucu köşe bantları yapıştırın.

  • Köşeler için alacağınız bu setlerin kalın ve yumuşak malzemeden olmasına dikkat ediniz. Çünkü, aldığınız sert plastikler çocuklarınızın canını acıtabilir.

Prizlere dikkat!

Özellikle yine yürümeye başlama dönemlerinde çocukların en çok merak ettiği yerlerden biri prizler…Bu yüzden prizlere özel koruma setlerinden alınız. “Prizin kapağı var!” demeyin. Çocuklar artık bu kapakları kolaylıkla açabiliyor. Bu yüzden özel koruyucu setlerden almanızı tavsiye ederim.

Uyurken düşmelere dikkat!

Acillere başvurulan en sık nedenlerden biride çocukların beşik, yatak ve koltuklardan düşmeleri…En çok ihmal edilen, dikkat edilmeyen konulardan biri bu…Çocuğunuz hareketlenmeye başladı ve artık kendisi dönebiliyorsa…Mutlaka yanında olun veya güvenli olduğunuz bir yere yatırın! Çünkü bu düşmelere sonucunda ciddi travmalar oluşabiliyor. Bu durumla ilgili beşikler ve yataklar için koruyucu özel ürünler bulabilirsiniz.

koruma

Kapı ve pencereler

Kapı ve pencereler de çok ciddi sorunlar doğurabilir. Çocuklarımız kendi başlarına kapıyı yada pencereyi açabilir veya kapatma esnasında ellerini sıkıştırabilir.

kapi durdurucu

Yerdeki oyuncaklara dikkat!

Birçok oyuncağın yere dökülmesinden herhangi bir olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak, yere dökülen oyuncuklar çocuklarımızın bir yerde hareket alanlarını kısıtlıyor. Yerdeki oyuncaklara basıp yere düşme riskinden dolayı çocuklarımızın sadece o anlık oynayacağı bir kaç oyuncağını yere dökmeniz daha doğru olacaktır.

 

Yaş aralığı

Oyuncakların üzerlerinde yer alan yaş aralığını kesinlikle ihmal etmememiz gerek! Çünkü gerçekten bazı oyuncakları 2 yaşına kadar ki bebeklerde ciddi problemler yaratmakta…Özetle, oyuncak parçalarının boyutuna dikkat etmenizde fayda var!

Yemek ve gaza dikkat!

En ciddi sorunlardan biri de yemek ve ocak! Çocuğumuzun  ocaktaki yemeğe ulaşamadığından emin olun! Ayrıca, çocuklarımızın ocak gazını açamaması için gerekli kilit setlerini temin ediniz.

kaza1

Sıcak su

Birçok kişinin aklına gelmeyebilir. Çocuklarımız aktif yürümeye başladıklarında bazı bölgelere rahatlıkla ulaşabilirler. Bunlardan biri de banyo! Çocuklarımızın bu bölgelere ulaşamaması için gerekli önlemlerinizi alın. Çünkü bir anda açılan sıcak su oluşan yanıklar en çok karşılaşılan ev kazalarından biri…

Şarj edilen cep telefonlarına dikkat!

Bazı prizler yere çok yakın olabiliyor. Şarj cihazlarına ulaşmaması için kesinlikle cep telefonlarımızı yerden yüksek çocuklarımızın ulaşamayacağı bir bölgede şarj edelim.

Aklımıza gelmeyen, çocuklarımızı tehdit eden farklı birçok konu olabilir. Unuttuklarımız var ise yorumda belirtiniz ve unuttuklarımız için de güvenlik önlemlerinizi alın lütfen! Yukarıda saydığımız maddelere dikkat eder ve önlemimizi alırsak çocuğumuzun da daha rahat oyun oynamasını sağlayabilir. Bir anlık dikkatsizlikten doğabilecek sorunlara karşı tedbirinizi almış olabiliriz…

Sağlık günler olması dileğiyle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git