Ev yapımı elma sirkesi tarifi

Ev yapımı elma sirkesi tarifi
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 897 kez okundu.

Gıdadan, temizlik ve cilt bakımına kadar geniş bir kullanım alanına sahip elma sirkesini evde de kolayca hazırlayabiliriz. Yalnız organik sirke yapımı için elmanın cinsi de önemli. Elmanın tatlı cins olması gerekiyor. Buna göre sirke yapacaksanız ekşi elma hariç sezonluk elmaları deneyebilirsiniz. Ya da sonbaharda elmalar tezgaha geldiğinde hazırlayabilirsiniz. 🙂

Malzemeler:

  • 2 kilo elma
  • 1 litre su

Yapılışı:

Elmaları yıkadıktan sonra küçük küçük doğrayın ve bir tencereye alın üzerine suyu ilave edin ve kaynatın. Komposto kıvamına geldiğinde tadına bakın, eğer tatlıysa ocaktan alın. Tatlı olmazsa sirke olmaz. Bu karışımı bir kavanoza koyun, üzerini ince bir bezle kapatın ve 5 hafta boyunca bekletin. Üzerinde beyaz tabaka oluştuğunda sirkeniz hazır.

Püf noktaları:

Elma sirkesi için en uygun elma, tatlı kış elmasıdır aslında. Ekşi elma ile sirke olmuyor. Elmalar yıkandıktan sonra, sirke yapmak için kullandığınız malzemeleri de sıcak suyla yıkamalısınız. Sirke yapımında bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak ossijen ve sıcaklık çok önemlidir. Bu nedenle havayla teması artırmak için geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz kullanılmalı, üzerine temiz, ince bir tülbent örtmelisiniz.

Günde bir kere karıştırarak havalanmayı sağlarsanız sirkeleşme daha çabuk olur. Sirkeleşme için ılık, 15-25 derecelik bir ortam tercih etmeli ve kavanozları güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklamalısınız. Kullanacağınız kapları cam ya da ahşap seçmelisiniz. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce hazırladığınız doğal elma sirkesini ilave ederek hazırlayabilirsiniz. Sirke, seçilen elam türüne göre 3-6 haftada oluştuğundan sirke kokusunu almaya başladığınızda her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi elde edene kadar bu işleme devam etmelisiniz. Devam eden sirke mayalanmasını engellemek için birkaç kat tülbentten, süzme yoğurt kesesinden, kahve filtresi gibi filtrelerden geçirerek iyice süzün. Böylece meyve kalıntılarından arındırılmış olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git