Domates sosu konservesi nasıl yapılır?

Domates sosu konservesi nasıl yapılır?
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.089 kez okundu.

Yazın güzel domateslerini kışın bulamıyoruz. Bulsak bile ya sera domatesi oluyor yada organik olmuyor. Bu yüzden ninelerimizin yaptığı gibi yazlık domateslerimizi kış için domates sosu konservesi yapıyoruz.

* Gerekli malzemeler

  1. 3 kg domates
  2. 1 kg kapya biber
  3. Yarım kahve fincanı zeytin yağı
  4. 2 tatlı kaşığı kaya yada deniz tuzu
  5. 5 adet küp şeker

* Konservenin hazırlanışı

Ben domateslerinde de yararlı şeyler olduğunu düşündüğüm için domatesleri kabukları ile birlikte 4’e bölüyorum. Robottan kapya biberler ile birlikte çekiyorum. Çok ezilmemelerine dikkat etmelisiniz.

Sonra robottan çektiğim bu karışımı büyük bir tencereye alıp kaya tuzunu da ekleyip kaynatıyorum. 2-3 parmak eksilinceye kadar yaklaşık 30-40 dk. kaynatıyorum.

Eğer zamanınız varsa robottan geçirdiğiniz bu karışımı tuzlayıp 2 saat bekletin. Üzerine asitli suyunun çıktığını göreceksiniz. Asitli suyu döküp tekrar kaynatırsanız daha lezzetli olduğunun farkına varacaksınız.

Domates sosum hazır olunca önce yıkanmış kavanozlarımıza sıcak sıcak koyuyoruz. Sıkıca kapağını kapattıktan sonra ters çevirip ertesi güne kadar bekletiyoruz. Ama ben ters çevirdikten sonra derin bir su dolu pencerenin içerisinde 10-15 dk kavanozları haşlamayı tercih ediyorum. Çünkü böylece içindeki havayı boşaltmış oluyorum. Böylece domates sosu konservelerim daha uzun dayanıklı kalabiliyor. Sonra ışıksız kuru bir yerde 2 seneye kadar saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun…

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git