Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri

Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri
19 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 651 kez okundu.

Çocuğunuzun kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyuması için, Şenpiliç ‘Dengeli Beslen Hareket Geç’ Proje Danışmanı Uzman Diyetisyen Olcay Barış’tan beslenme önerileri…

Uyku, çocukların gelişiminde sağlıklı beslenme kadar önemli bir unsurdur. Zihinsel ve bedensel gelişim için kaliteli ve kesintisiz uykuya ihtiyaç vardır. Ancak kimi zaman erken yenen akşam yemeğinden sonra yatan çocuklar acıktıkları için uyuyamazlar ya da sabahları çok erken kalkarlar. Çocuğunuza yatmadan önce karbonhidrat bakımından zengin aperatifler hazırlarsanız uyku düzeninde büyük farklar görebilirsiniz. İyi seçenekler muz, tahıl ya da çocuğunuzun midesinde uzun süre kalan proteinli gıdalar verebilirsiniz.

Denenmiş ve gerçek ‘iksir’ ılık süt

Çocuklarınıza yatmadan önce vereceğiniz bir fincan ılık sütün gerçekten sihirli etkisi vardır. Sütü daha cazip hale getirmek için içine bir kaşık bal da ilave edebilirsiniz.

Kafeini kesin

Çocuğunuzun rahat uyuyabilmesi için akşam saatlerinde kesinlikle kafein almaması gerekir. Çocuklar zaten kafeinli içecekler içmez diye düşünebilirsiniz. Ancak meyve suları ya da enerji içeceklerinin yanı sıra bazı şeker, dondurma ve kakaolu içeceklerde de kafein bulunabilir.

Şeker alımını kontrol edin

Çocuğunuzun özellikle akşam yemeğinden sonra, şeker alımını kontrol etmeye özen gösterin.

Beslenmesine uyku verecek yiyecekler ekleyin

Çocuğunuzun beslenmesine sağlıklı uykuyu teşvik eden gıdalar ekleyin.

  • Kiraz: Uyku alışkanlıklarını düzenlemeye yardımcı olan melatonin bulunur.
  • Yasemin pirinci: Gıda glikozu bulunur. Vücudunuzda glisemik indeksi düşürmez. Kana yavaş yavaş karışır.
  • Kepekli tahıllar ile zenginleştirilmiş tahıllar: Kinoa, yulaf ezmesi ve arpa da iyi seçeneklerdir.
  • Muz ve tatlı patates: Sağlıklı karbonhidratlar açısından iyi bir kaynak olmasının yanı sıra her ikisi de kasları gevşetir. Magnezyum ve potasyum açısından zengindir.

İçecekleri sınırlandırın

Çocuğunuzun akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar bir şey içmemesini sağlayın. Böylece gece boyunca tuvalet ihtiyacı olmayacaktır. Ancak bu tamamen susuz kalması anlamına gelmiyor. İçecekleri yavaş ve yudum yudum içmesini isteyin.

Tuvalete gitmesini sağlayın

Çocuğunuzun yatmadan önce mutlaka tuvalete gittiğinden emin olun. Bu yatak ıslatmak gibi sorunların ortaya çıkmasını azaltır.

Fotoğraf: Pexels

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git