Buzlukta Ekmek Kaç Gün Saklanır?

Buzlukta Ekmek Kaç Gün Saklanır?
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 6.291 kez okundu.

Birçoğumuz aslında ‘ekmek nasıl saklanır?’ sorusunun cevabını bilmediğimiz için istemesek de ekmek israfına sebep oluyoruz.

Araştırmaya göre kişi başı ekmek israfı günlük 20 gr’dır. Bu miktar az gibi gözükse de ülke nüfusu göz önünde bulundurulduğunda israfın yıllık ekonomik boyutu, ekmeğin 2,80 TL olan kg birim fiyatından hareketle 1,5 milyar TL’dir. Ayrıca, 1 günde israf edilen 6 milyon adet ekmek, 4,7 milyon kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacını karşılamaktadır.

Ekmek israfını önlemek aslında çok kolay, sadece basit olan saklama yollarını bilmek.

Peki Ekmek Nasıl Saklanmalıdır?

Ekmek saklamanın 3 yöntemi vardır;

  1. Ekmek kutusunda veya poşette: Gün içerisinde tüketilecek ekmeğin taze ve yumuşak kalabilmesi için; kapaklı bir ekmek kutusunda poşet içinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanması gerekir.
  2. Buzdolabının +4 kısmında: Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önlemiş olursunuz.
  3. Buzlukta: Ekmek dondurucuda çok daha uzun süre saklanabilir. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra çözünen ekmekler, dondurulmadan saklanan ekmeklere göre daha yumuşak ve tüketilebilir özelliktedir. Donmuş ekmeklerin lezzet kaybına uğramaması için 3 ay içinde tüketilmesi gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git