Bebeklerde VEP ve BAEP( BAER) Testleri nasıl yapılır?

Bebeklerde VEP ve BAEP( BAER) Testleri nasıl yapılır?
23 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 6.649 kez okundu.

Bebeğinize VEP ve BAEP( BAER) Testleri mi yapılacak? VEP ve BAEP( BAER) Testleri nasıl yapılıyor merak mı ediyorsunuz?

VEP ve BAEP( BAER) Testleri yapılırken bebeğimin canı yanacak mı diye endişe içinde misiniz? O zaman yazımızı mutlaka okuyun…

BAEP işitme sinirinin ve beyin sapındaki işitme yollarının fonksiyonunu yansıtan nörolojik bir testtir. VEP ise retinadan oksipital kortekse kadar görme yollarının fonksiyonunu yansıtan bir testtir.

vep_baep

Bebeklerde BAEP ve VEP Testleri yaptıracağınız günden bir gün önce bebeğinizi mutlaka uykusuz bırakmalısınız. Hatta diyelim ki testiniz sabah 8 de, siz bebeğinizi gece 4:00 da kaldırın ki uykusuz olsun. Bebeğinizi uykusuz bırakmaktaki amaç test yapılırken derin uyumasını sağlayabilmek. Bebeğiniz uyumak için yalvarırken sizin engellemek için uğraşmanız gerçekten zor olacak ama testin kolay yapılabilmesi için bu gerekli maalesef 🙁

vep_baep1

BAEP testinde bebeğiniz derin uyurken erimeyen beyaz mum benzeri bir yapışkan madde ile elektrotlar başının belirli bölgelerine uzman tarafından yapıştırılıyor ve sadece başına geçen bildiğimiz büyük kulaklıklar benzeri bir kulaklık takılıyor ve iki kulağı içinde test yapılıyor.

vep_baep1

 

VEP testinde ise yine aynı şekilde bebeğiniz derin uyurken erimeyen beyaz mum benzeri bir yapışkan madde ile elektrotlar başının belirli bölgelerine uzman tarafından yapıştırılıyor ve deniz gözlüğüne benzeyen bir gözlük gözüne tutularak her iki göz için de test yapılıyor.

VEP ve BAEP( BAER) Testleri yapılırken bebeğinizin canı hiç ama hiç yanmıyor merak etmeyin. Tek sıkıntı onu birkaç saat uykusuz bırakmak için zorlamak. Onun dışında hiçbir zorluğu yok.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git