Bebeklerde gaz sancısının önüne nasıl geçilir?

Bebeklerde gaz sancısının önüne nasıl geçilir?
4 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.570 kez okundu.

Bebeklerin en büyük sorunlarından olan gaz sancısını en aza indirmek için neler yapılabilir? Gaz sancısı birçok farklı nedenlere bağlı olarak artabilmektedir.

gogus_pompasi

Bebeklerde gaz sancısını en aza indirebilmek için dikkat edilmesi gerekenler…

Bebeğinizi bir göğüste 15 dk dan fazla emzirmeniz halinde bebek hava yutmaktadır. Bu yüzden 15-20 dakikayı geçirmemeniz önerilir.

Bebeğinizi emzirdikten sonra mutlaka yarım saat süre ile dik tutunuz ve bebeğinizin sırtını sıvazlayarak gazını çıkartın. Böylece bebeğiniz daha güzel uyuyacaktır ve huzurlu olacaktır.

Bebeğinizi emzirdikten sonra gazı çıksın diye kesinlikle yüz üstü yatırmayınız. Uzmanlar yüz üstü yatan bebeklerde ani ölümlerin arttığının altını çizerek yüz üstü yatırılmaması gerektiğini belirtiyor.

Annelerin de yedikleri yiyeceklere dikkat etmesi gerekmektedir. Annenin yediği besinler de bebeklerde gaza neden olabilmektedir. Gaz yapıcı, şişkinlik yaratıcı gıdalardan uzak durunuz ki bebeğiniz rahat etsin.

Düzenli bir şekilde hemen hemen her gün bebeğinizin tıkanmış burnunu temizlemelisiniz ki rahat emsin, aksi taktirde burnu tıkalı olan bebek zor emer ve bu esnada yuttuğu havalar gaz şikayetine sebep olur.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git