Bebeklerde ek gıdaya geçişin 3. ayı

Bebeklerde ek gıdaya geçişin 3. ayı
15 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.705 kez okundu.

Bebeklerde ek gıya geçiş serüveninde geldik 3. ek gıdaya geçiş ayımıza 🙂 Bu aşamada bebeğiniz eğer 6. ayda ek gıdaya geçti iseniz muhtemelen 9 aylık veya 10. ayına girmiş olabilir.

ekgıda (2)

 

Artık 9 aylık olmuş bebeğinize verebileceğiniz ek gıda çeşitleri bu ay itibari ile oldukça artacak. Böylece özellikle seçici olan bir bebeğiniz var ise farklı besinlerle karışım yaparak bebeğinize seçtiği besinleri tekrar deneyebilirsiniz.

Göreceksiniz ki çeşitlerin artması işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Ek gıdaya geçişin 2. ayı için buraya tıklayınız.

Ek gıdaya geçişin 1. ayı için buraya tıklayınız.

Bebeklerde ek gıdaya geçişin 3. ayında ne gibi değişiklikler oldu?

Ek gıdaya geçişin ilk ayında öğlen tek öğün olan ek gıdamız 2. ayında sabah ve öğlen iki öğün iken bu ay itibari ile 3 öğüne geçmiş bulunmaktayız. Bebeğimiz zaten 2 öğün yemeye ve diğer istediği her an anne sütü almaya uyum sağlamışken akşam öğününü de ekliyoruz.

Sabah kahvaltılarında ben bebeğime her gün bebe bisküvisi vermek yerine bazen tam buğday ekmeği, bazen evde yaptığım kek yada kurabiyeleri de veriyordum ama robottan geçirmek şartıyla tabi ki. Anne sütüne eklediğim bebe bisküvisine ilave olarak 1 gün yumurtanın sarısı bir gün de tuzsuz peynir ilave ediyordum. Artık 9 aylık olan kızıma bu ay robottan iyice geçirilmiş ceviz ve badem verebileceğim. Kahvaltısına 1 çay kaşığı kadar bir gün ceviz bir gün badem ekliyorum. Ceviz ve bademi robottan geçirip cam kavanozlarda dolapta saklıyorum bötlece kullanımı benim için çok kolay oluyor.

Bu arada size bir önerim, bebeğiniz için o gün süt sağamadınız ya da imkanınız olmadı ise endişhelenmeyin! Kahvaltısı için ıhlamur demleyip süt yerine kullanabilirsiniz 🙂

Öğlen öğününde çorba ve yoğurt veriyorum. Bir gün sebze çorbası, bir gün tarhana çorbası, yoğurt çorbası, et veya tavuk suyuna şehriye çorbası şeklinde farklı çorbalar yapıyorum. Bu ay yeni bir değişiklik de çorbalarına kıyma, et veya tavuk ekleyebiliyorsunuz. Kıymanın 2 kez çekilmiş olası, et ve tavuğun ise çok çok iyi pişmiş ve küçük parçalara ayrılmış olması gerekli.

Bebeğiniz bu taneli beslenmeye geçişte özellikle kıyma, et ve tavuk tüketirken çok reddedebilir, yemek istemeyebilir ama siz sabırlı olun biraz zaman gerekli sadece. Ama  her zamanki gibi asla ısrarcı olmuyoruz!

Akşam  öğünü yeni eklenen bir öğün bu nedenle bu öğünü oturtmak biraz zaman alabilir. Akşamları meyve ve yoğurt veriyorum. Bu ay özellikle artan meyve çeşitleri işinizi çok kolaylaştıracak.

3 öğün belki size az gibi gelebilir, başka annelerden ara öğünler de duyuyor olabilirsiniz ancak doktorumuzun tavsiyesini dikkate alarak bizim önceliğimiz anne sütü. Hedefimiz de 2 yıl anne sütü alınımını devam ettirmek. Bunun için midesini tamamen ek gıda ile doldurmuyoruz.  Gece ve gündüz bebeğim istediği her an anne sütü ile beslemeye devam ediyorum. Doktorumuzun dediği gibi ek gıda hep bulunur ama anne sütü bulunmaz!

 

Ek gıdaya geçişin 3. ayında hangi besinler ek gıda listemize eklendi? (9. aydan sonra hangi besinler serbest?)

  • Ceviz ve badem kahvaltılarına eklenebilir
  • Kıyma, et ve tavuk çorbalarına ekleyebilirsiniz
  • Sebze çorbalarına özellikle bal kabağı, kereviz ekleyebilirsiniz. Bunun dışında patlıcan ve mantar hariç tüm mevsim sebzelerinden kullanabilirsiniz.
  • Meyvelerden: muz ve kivi alerjik olabileceği için çok az az arttırarak başlayabilirsiniz. Trabzon hurması hem bağırsaklarını çalıştırması hem de lifli olması açısından oldukça yararlıdır. Özellikle mandalina olmak üzere portakal ve turunçgilleri bebeğinize artık verebilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git