Bebeklerde ek gıdaya geçişin 2. ayı

Bebeklerde ek gıdaya geçişin 2. ayı
2 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.753 kez okundu.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş serüveni zahmetli bir süreçtir. Özellikle bebeğiniz yemek konusunda biraz nazlanıyorsa oldukça sabırlı ve özverili olmalısınız.

Daha önceki yazımızda bebeklerde ek gıdaya geçişin 1. ayını sizlerle paylaşmıştık. Bebeklerde ek gıdaya geçişin 1. ayı yazımızı okumak için tıklayınız. 

Şimdi ise bebeklerde ek gıdaya geçişin 2. ayını paylaşacağız.

İlk ay sebze ve meyve pürelerinin yanı sıra yoğurt yiyen bebeğimiz bu vay çorbalara merhaba diyecek. Üstelik biraz daha minik taneli ve pütürlü gıdalara geçiş yapacağız.

Bu ayda da unutmamamız gereken ve kesinlikle hassas olmamız gereken birkaç nokta var. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

 • Asla yemek istemediği, ağzını açmadığı anda kaşığı zorla ağzına sokmaya çalışmıyoruz. Aksi taktirde yemek yemek bebeğiniz için işkence haline dönüşeceğinden her seferinde yemek yemekten daha da soğuyacaktır.
 • Doktorlar ve pedagoglar 2 yaşına kadar oyalayarak ve oynatarak yemek yedirmeyi kabul ediyor. Ama 2 yaşın sınır olduğunu bilmek gerek. Hatta televizyona çok karşı olan doktorlar bile çocuk konusunda hiç birşey keskin değildir düşüncesiyle mecbur kaldığınız anlarda televizyon karşısında bile yemek yedirebilirsiniz diyor. Ancak bu bir rutin alışkanlığa dönüşmemeli.
 • Bebeğiniz o sıra yemek istemedi ya da biraz yedikten sonra devam etmek istemediyse ara verip 20 dk sonra tekrar yedirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin çok aç olmamasına da dikkat etmelisiniz. Yoksa sinirlenip yemeyi reddedecektir.
 • Bebeğiniz bir yemeği önce çok sevip bir anda hiç sevmeyecek duruma gelebilir. Böyle değişiklikler gayet normaldir.
 • Bebeğinizin yemek istemediği bir yemeği asla ısrarla yedirmiyoruz. Hatta 3 gün o yemeği yedirmeyip ara verdikten sonra tekrar aynı yemeği deniyoruz.
 • Bebeğinize çok ısrarcı olursanız ya da fazla taneli, pütürüklü gıdalarla beslemeye çalışırsanız kusma refleksini tetiklersiniz. Kusma refleksi öyle bir reflekstir ki kolay kolay unutulmaz.

Dikkat etmemiz gereken önemli noktaları belirttikten sonra gelelim ek gıdaya geçişin 2. ayında neler ile bebeğimizi beslemeliyiz?

 

Çorbalardan:

 • Yoğurt çorbası ( Pirinç ile yapılacak)
 • Mercimek çorbası
 • Tarhana çorbası
 • Tavuk suyuna veya et suyuna Şehriye çorbası

Bebekler genelde sebze çorbalarından pek hoşlanmazlar. Bu yüzden artık et ve tavuk suyu çorbalarına geçmiş olmak hem bebeğinizin hem de sizin yüzünüzü güldürecek.

Ayrıca bu ay kahvaltıya da başlıyoruz. Eğer anne sütünüz hala varsa önerim anne sütü ile kahvaltısını hazırlamak. Ama devam sütlerini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Peki bebe bisküvisini kendim mi yapmalıyım hazır mı almalıyım diye düşünüyor musunuz? Bebe bisküvisi yerine evde kendi yaptığınız bisküvileri de tercih edebilirsiniz ama benim kızım ellerimle yaptığım mis gibi bebe bisküvilerini yemedi. Sanırım kolay ezilmedikleri için ağzına çok pütürlü geldi. O sebeple en azından yesin diye hazır bebe bisküvilerini kullanmaya başladım.

bebek kahvaltı

Bebeğimin kahvaltısını nasıl hazırlamalıyım?

3 adet bebe bisküvisini ezip hafif ılıtılmış 60 cc anne sütü veya devam sütü ile karıştırıyoruz. Buna 1 gün haşlanmış yumurtanın sarısını ezip ekliyoruz, bir gün 10 gr kadar(1/2 kibrit kutusu) tuzsuz beyaz peynir ekliyoruz. Benim kızım yumurta değil peynir sevenlerden 🙂

 

Bu ayda bebeğinizin önceliği eğer devam ediyorsa anne sütü olduğunu unutmayın. Bebeğiniz  bu dönemde %70 anne sütü %30 ek gıda alıyor olmalı.

Bebeklerde ek gıdaya geçişin 2. ayında bebeğimize 2 öğün yemek yediriyoruz. Bu öğünlerde de hedefimiz 1 er çay bardağı miktarında ek gıda ile beslenmesidir.

Anneler kolay gelsin, bebekler size de bal olsun şeker olsun 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git