Balkonunuz yaza hazır mı?

Güneşin yüzünü göstermesiyle doğamız da renklenmeye başladı. Çiçeklerin açmaya, ağaçların tomurcuklanmaya başladığı bu güzel sezonda biz de nefes alabildiğimiz yaşam alanlarımızı, mekanlarımızı güzelleştirmeye başladık.

Evinizde küçük de olsa balkon veya terasınız varsa şanslısınız. Renkli saksılarla, uygun balkon mobilyasıyla ve birkaç aksesuarla balkonunuzu adeta minik bir bahçeye çevirebilirsiniz. İşte güzel bir balkon için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu ve ilham verecek balkon ve teras görselleri…

İçinizi açacak, yaşam sevinci verecek mini bahçenizi oluşturmak için acele edin… 🙂

  • Balkon zeminini beğenmiyorsanız ya da sıcak bir bahçe havası katmak istiyorsanız uygun fiyatlara hazır paketlerde satılan kolay monte edilen ahşap zeminlerle döşeyebilirsiniz. Ahşap döşeme balkonunuzun havasını hemen değiştirecektir. Döşeme işleminden sonra içinizi açacak pembe tonlarında mobilya veya aksesuar tercih ederseniz mekanınıza neşe katarsınız. Koçtaş, Ikea, Bauhaus mağazalarında bütçenize uygun balkon döşemesi bulabilirsiniz.
  • Balkonunuz küçük, dar uzun veya şekilsiz olabilir, üzülmeyin. Zeminde açık renk yer karosu veya kilim tercih ederseniz, duvarlarınızı da beyaz tonlarında boyasanız daha ferah bir balkon elde edersiniz. Hasır bir sandalye ve 2 kişilik katlanır bir masa balkonda çay keyfi yapmanıza olanak sağlar.
  • Dar bir balkonunuz varsa sandalye koymak yerine L şeklinde bir sedir tercih edebilirsiniz. Böylelikle ayaklarınızı da uzatıp keyif yapabilirsiniz. Yine yere sereceğiniz canlı tonlarda kilim ayaklarınızın üşümesini de engelleyecektir.
  • Balkonunuz büyükse komşularınızı rahatsız etmeyecek şekilde mangal köşesi yapabilirsiniz. Kahve tonları, turuncu ve yeşil balkon mobilyaları ve aksesuarlarını tercih ederseniz daha sıcak ve samimi bir ortam yakalarsınız.
  • Otantik bir ortam tercih ediyorsanız bakır objeleri hasır veya ahşap mobilyalarla kombinleyebilirsiniz. Renkli cam fenerler, ve mumlarla geceleri balkonunuzu renkledirebilirsiniz.
  • Balkonunuzu minik yeşil bir bir bahçeye dönüştürmek istiyorsanız dikey bahçe oluşturabilirsiniz. Sarmaşıklarınızın dolanacağı ahşap duvar panosu yerleştirebilirsiniz. Hatta mutfakta kullandığınız maydanoz, nane, biberiye, fesleğen gibi bitkiler için uygun duvar panosu kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Balkon mobilyalarınızı seçerken siyah, beyaz ve gri renkleri ile sınırlı kalmayın. Farklı renk ve desenleri kullanmaya çekinmeyin. Örneğin; siyah beyaz desenli bir kilimin üzerinde capcanlı yeşil veya fuşya tonunda sandalye kullanabilirsiniz. Bu kombini siyah, beyaz çizgili bir yastıkla tamamlayabilirsiniz.
  • Balkonunuz çok güneş alıyorsa, duvarda ve zeminde koyu renk deneyebilirsiniz. Ayrıca yine güneşi engelleyen siyah veya koyu renk yeşil bir şemsiye balkonunuza sofistike bir hava katacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git