Ayva ve Çekirdeğinin Faydaları

Ayva ve Çekirdeğinin Faydaları
4 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 888 kez okundu.

Ayva meyvesi, kabuğu ve çekirdeği ile çok faydalı olmasına rağmen yeterince tanınmıyor. Gerçekte öteden beri pek çok hastalığa deva olan bir meyve. İçeriğinde potasyum, kalsiyum, bakır, demir bulunan ayva çekirdeği aynı zamanda C, B ve A vitaminlerine sahip özel bir meyve. Öksürüğe, yanığa, ishale, cilt hastalıklarına ve enfeksiyonlara karşı tedavi edici özelliği bulunuyor. Besin değeri ile vücut sağlığına fayda sağlarken; çekirdeği ile de cilt ve saç sağlığına iyi geliyor.

Ayva’nın faydaları:

  • Çocuklarda ishali kesmesi için: 1 çay bardağı suyun içinde 5 – 6 tane ayva çekirdeğini 10 dakika süresince kaynatıp ılındığında çocuğunuza içirebilirsiniz. İshalin kesilmesini sağlıyor.
  • Enfeksiyon riskini azaltmak için: Ayva çekirdeklerini ezip bal ile karıştırıp tüketirseniz vücudunuzda enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. Mikrobik hastalıkları önlemesinin yanı sıra mide, bronşit, öksürük ve bağırsaklarda oluşabilecek sorunları da ortadan kaldırıyor.
  • Öksürüğü kesmek için: 1 bardak ılık suya 1 avuç ayva çekirdeği ekleyin ve jel kıvamına gelene kadar suda bekletin. Bu su tüketildiğinde öksürüğün ve bronşit rahatsızlığın azalmasında etkili oluyor.
  • Yanıklarda kullanmak için: Yarım su bardağı suya ayva çekirdeklerini ekleyin ve bekletin. Bu su ile yanık oluşmuş bölgelere pamukla pansuman yapın. Aynı zamanda yanık izlerini geçirmede de faydası oluyor.
  • Saçların yağlanmasını önlemek için: 1 bardak suya 30 gr. ayva çekirdeği ekleyin ve 1 saat süresince suda bekletin. Hazırladığınız karışımı kısık ateşte kaynatın ve altını kapatıp ılıyınca saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı streç filmle sarın ve yarım saat kadar bekletip durulayın. Haftada 1 kere saçlarınıza uygulandığında yağlanma hızının azaldığını göreceksiniz.
  • Cilt hastalıklarını tedavi etmek için:  Yukarıda ishal için verdiğimiz çay aynı zamanda cilde uygulandığında dudak çatlamaları, egzama, meme ucu yaraları ve yanıkların tedavisinde kullanılabiliyor. Cilde pamukla sürerek kırışıklıklarında azalmasını sağlayabilirsiniz. Hassas ciltlerin de bakımında güvenle kullanılan ayva çekirdeği jeli ve kremini hazırlamak için hijyene dikkat etmek gerekiyor. Karışım hazırlanırken normal su yerine saf su veya gülsuyu tercih edilirse daha iyi sonuç alınıyor. Ayrıca cam kap, tahta kaşık veya spatula kullanılması da öneriliyor.

Ayva çekirdeği ile yapılan cilt bakım tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git