Memeden keserken mutlaka bu yolu deneyin

Memeden keserken mutlaka bu yolu deneyin
2 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.532 kez okundu.

Biz annelerin anne sütünü bıraktırma ya da memeden kesme olarak adlanırdığı zorlu ve bir o kadar da stresli bir dönemdir bebeğinizi sütten kesmek.

2 yaşında kızımı en kolay nasıl sütten kestim ayrıntısı ile bu süreci sizinle paylaşacağım.

 

Anne sütünü kesmeye karar verdiğim andan itibaren benim için  anneliğimin ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilemediğim cesaretsiz bir dönemini yaşamıştım.Oysa ki ne prematüre doğan kızıma nasıl bakacağım diye ne de ek gıdaya geçişte sorun yaşayacakmıyız diye korku yaşamıştım. Ama bu durum çok farklıydı çünkü kızım için meme herşeydi! Onunla uyuyor, onunla sakinleşiyor, onunla hastalık ve diş çıkarma dönemlerini kolay geçiriyordu.

Screenshot_2016-04-12-11-43-12-1

Dedim bi konuşayım anlatayım güzelce “güzel kızım artık memede süt kalmamış, sende istersen güzel sütleri bardakla içebilirsin” diye. Ama nafile “anne süt var vaaar, bitmemiş biraz daha var” diye bana laf yetiştiriyordu. Gel de inandır hadi 🙂

Screenshot_2016-04-12-11-41-31-1

Uzmanların önerdiği kademeli şekilde azaltarak sütten kesme, konuşarak anlatma, geceleri uyandıkça emzirmek yerine su içirmek gibi birsürü yöntem çöpe gitmişti. Üstelik 23 aylık olmuş kızım her gece daha da cok uyanmaya başlamış ve memeye bağlılığı iyice artmıştı. Bir anda anne sütünden kesmeyim çocukta travma olmasın, etkilenmesin derken işler iyice zorlaşmıştı.

Bir gece ismini hatırlamadığım bi sitede memeden kesmeyi 1 yaş altı ve 1 yaş üstü bebekler için ayırmışlar. 1 yaş altındakiler de önerilen yöntemlerin işe yaradığını ancak 1 yaş üstü bebeklerde bu yöntemlerden ziyade ani kesişlerin etkili olduğu çünkü artık 12 ay sonrasında farkındalıklarının çok fazla oldugundan bahsediliyordu özetkemiş olursam. Bu durum tam da benim kızımı anlatıyordu, artık herşeyin farkında olan kızımı kandırmak imkansızdı.

Ertesi gün öğlen uykusu öncesi gögüs uçlarına krem sürüp memelerin uff olduğunu söyledim ama yermiiii. “Anne git sil, yıka memeyi uf olmadı” diye söylenip bu planım da çöpe gitmez mi.

Bir tanıdığımın önerisi ile aradan 1 hafta kadar geçtikten sonra bu kez emzirmeden  göğüs uçlarına bal ve tuz karışımı sürdüm. Bundan çok ümitliydim çünkü görünüşte birşey sürdüğüm hiç belli değildi. Hiç birşey demeden istediğinde emzirmeye geçtim. Emmeye başladı veeee “anne acı olmuş memeee” demesiyle bidaha da hiç emmedi. Üstelik ne gece ne gündüz istemek yerine anne meme acı olmuş diyerek kendisi istemekten hep vazgeçti.

Ama özellikle ilk 2 gece gerçekten zor geçti. Aynen eskisi gibi saat başı ağlayarak uyandı, yavrum meme isteyecek ama dili varmıyo bile. O derece dertliydi yani. Her uyandığında su içip yatırdım. Ve inanılmaz bir şekilde uyudu da. Sonraki günlerde gece sadece 1 veya 2 kez uyanıp su içip tekrar uyudu. Ve yaklaşık 10 gün geçti kızım geceleri artık hiç uyanmadan deliksiz uyuyor. Ben de o da artık geceleri güzelce uyuyoruz.

Hem kızımı 24 ay emzirdim yani kızımı 2 yaşında sütten kesmiş oldum, hem zannettiğimden kolay memeden kestim, hem de artık deliksiz uykulara kavuştuk oooooh çok şükür. Darısı sizin başınıza 😉


 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git