6.Hastalık geçirirken bebeğinizi neler bekler?

6.Hastalık geçirirken bebeğinizi neler bekler?
11 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 3.327 kez okundu.

Doktorunuz bebeğinizin 6.hastalık geçiriyor olabileceğini mi söyledi?

“Olabileceği” kelimesini kullanıyorum çünkü doktorunuz da belirtecektir ki 6.hastalığın kesin tanısı 3 gün süren yüksek ateşin ardından döküntülerin görülmesi ile yapılabiliyor.

6.Hastalık 6 ay ile 3 yaş aralığındaki bebek ve çocuklarda görülen, bir virüsün sebep olduğu, döküntülü bir hastalıktır. Tıbbi bilgiyi özet geçtikten sonra gelelim bebeği 6.hastalık geçiren bir anne olarak yaşadığımız 6.hastalık serüvenini anlatmaya…

11 aylık kızımda akşam üstü huzursuzluk ile başlayan hafif ateş o gece 38-38,5 dereceye kadar yükseldi. O geceyi 4 saatte bir Calpol içirerek geçirdik çünkü 6 saati doldurmadan kızımın ateşi 38,5’e yaklaşıyordu bile. Zor güç ağlaya ağlaya ilacını içirdikten 1 saat sonra bile ateşi 38 derece civarındaydı. Bu sebeple ilacını içirip çocuğu kendi küvetine koyup ılığa yakın soğuk su doldurup birkaç oyuncağını da atıp biraz oynatıyorduk ki hem duşa soktuğumdaki gibi ağlamıyor hem de ateşi biraz olsun Calpol etki edene kadar düşmüş oluyordu.

Kızım diş çıkarma sürecinde olduğu için ateşinin çıkmış olabileceğini düşündüm ama yine de bir hastalık ise diş çıkarmadan kaynaklı deyip atlamak istemedim. Bu nedenle ertesi sabah soluğu doktorumuzda aldık.

Her yerini bir güzel muayene ettikten sonra doktorumuz sadece boğazında hafif kızarıklık olduğunu ama ateşin de kızarıklığa sebep olabileceğini söyledi. Diş çıkardığı için de ateşi olabileceğini ancak 6.hastalık da geçiriyor olabileceğini söyledi. çünkü 6.hastalıkta da ilk aşamada tek belirti ateş ve huzursuzlukmuş.

Calpolden daha etkili olacağını söyleyerek Dolven şurup kullanmamı ve her ihtimale karşı fitil de evde bulundurmamı söyledi. Eğer 3 gün süren ateşin sonunda ateş birden düşüp kırmızı döküntüler ortaya çıkarsa 6.hastalık olabileceğini söyledi. 3 gün sonunda düşmeyen ateş ve kötüye gidiş olursa mutlaka getirmemi söyleyerek bizi uğurladı.

Tam 4 gece ve 3 gündüz süren ateş maceramız son bulduğunda ise kırmızı döküntüler belirmeye başladı kızımın göbek bölgesinde. Ateş düştükten sonra o gece kızım neredeyse sürekli ağlıyordu ve çok da huzursuzdu. Meğer yavrum döküntü dökmeye çabalıyormuş 🙁 Döküntüler çıktıktan sonra rahatladı minik kızım ve o hasta halinden eser kalmadı sanki şıp diye geçiverdi. Böylece atlatmış olduk çok şükür.

Döküntüler internette olduğu gibi ve bu yazımdaki resim gibi hiç de yoğun ve belirgin değildi. Hatta neredeyse belli belirsiz kızarıklıklardı diyebilirim. Göbek, yüz, boyun ve kol bölgelerinde döküntüler oluştu ve 2 gün sonunda tamamen geçti. 6. Hastalığı da geçirmiş olduk böylece…

Sizin bebeğinize de şifa diliyorum…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git